Co to może być? Mam koleżankę , która jest skrajnie nieśmiała. Praktycznie z nikim nie rozmawia,

4 odpowiedzi
Co to może być?
Mam koleżankę , która jest skrajnie
nieśmiała. Praktycznie z nikim nie rozmawia, czasem ze mną , niewiele wtedy mówi.
Wydaje się zestresowana przez większość czasu. Mówi naprawdę cicho, często nauczyciele nie słyszą jej podczas sprawdzania listy obecności. Na wf zachowuje się jakby "osłupiała" praktycznie nie uczestniczy w grze.Dodam, że jesteśmy już w 2 klasie liceum więc chyba powinna się przyzwyczaić do nowej szkoły.
Dzień dobry, koleżanka może doświadczać zaburzenia lękowego, znanego jako fobia społeczna (lub lęk społeczny). Jest to stan, w którym osoba odczuwa intensywny lęk przed sytuacjami społecznymi, często obawiając się negatywnej oceny, kompromitacji lub odrzucenia. W tej sytuacji wsparcie przyjaciela może być bardzo pomocne, ale profesjonalna pomoc jest często niezbędna w przypadku fobii społecznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, daleka jestem od diagnozowania koleżanki z Pani opisu i tym bardziej na odległość, nie znając jej perspektywy. Rozumiem, że jej zachowanie jest dla Pani/Pana zastanawiające i niepokojące. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, a objawy opisane powyżej nie pozwalają na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ,,co to może być". Jeśli powyższe symptomy są dla koleżanki źródłem cierpienia i dyskomfortu, wówczas warto, by skorzystała z profesjonalnej pomocy specjalisty. Panią/Pana z kolei zachęcam do wspierania koleżanki do szukania najlepszych dla niej samej rozwiązań. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na Twoje pytanie. Przyczyn zachowania, które opisujesz może być wiele. Nie ma możliwości postawienia diagnozy opierając się na Twojej perspektywie. Rozumiem jednak, że jej zachowanie jest dla Ciebie niepokojące, odbiegające od tego co jest Ci znane. Spróbuj porozmawiać z nią w prywatnym, spokojnym miejscu i zapytaj, czy chciałaby porozmawiać o swoich uczuciach i trudnościach. Ważne jest, aby była to rozmowa bez presji. Jeśli szkoła posiada psychologa, zasugeruj jej skorzystanie z pomocy. Psycholog może pomóc zidentyfikować problem i zaproponować odpowiednie wsparcie.
Twoja koleżanka może cierpieć na fobię społeczną, która charakteryzuje się intensywnym lękiem przed sytuacjami społecznymi i interakcjami z innymi ludźmi. Objawy, które opisujesz, jak skrajna nieśmiałość, trudności w komunikacji, stres i unikanie aktywności społecznych, są typowe dla tego zaburzenia. Należy jednak zaznaczyć, że dokładna diagnoza jest niemożliwa bez bezpośredniego kontaktu z osobą badaną, a opis może być jedynie interpretacją jej zachowania. Ważne jest, aby zachęcić ją do rozmowy z psychologiem szkolnym lub specjalistą, który może jej pomóc znaleźć odpowiednie strategie radzenia sobie z lękiem. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.