Co to znaczy eliminacja infekcji przy leczeniu endodontycznym - tzn ze przy zdjeciu rtg nie widac ju

2 odpowiedzi
Co to znaczy eliminacja infekcji przy leczeniu endodontycznym - tzn ze przy zdjeciu rtg nie widac juz zaciemnienia przy wierzcholku? To zaciemnienie to jest stan zapalny, czy pozostalosci stanu zapalnego? Mialam wrazenie, ze gdy zastosowano u mnie miejscowo lek na 3 dni a potem wypelniono kanal (i na zdjeciu po wypelnieniu kanalu bylo to zaciemnienie)... kanal byl juz suchy podobno po 3 dniach (w pon byl wysięk, w pt wypelniano) a to co za wierzcholkiem 'takie ciemne' mialo sie 'dogoić'... mialam wrazenie, ze 3 dni to krótko... ze moznaby poczekac az sie 'dogoi' zanim sie zatka kanal. Czy lepiej poczekac? Czy eliminacja infekcji = brak zaciemnień?, kiedy szanse na powodzenie leczenia rosną?Czy jak sie poczeka i potrzyma lek dluzej? Czy to absolutnie bez znaczenia?
Dzień dobry.
Zaciemnienie, które widać ma zdjęciu to objaw stanu zapalnego. Stan zapalny goić się może kilka miesięcy, a pozostawienie zęba z lekarstwem na kilka miesięcy nie jest wskazane ponieważ takie lekarstwo nie stanowi wystarczającej bariery dla nowych bakterii. Bakterie poprzez opatrunek mogą zasiedlić od nowa kanał i uniemożliwić gojenie stanu zapalnego. Najskuteczniejszą metodą leczenia stanu zapalnego jest szczelne wypełnienie kanału i komory zęba-co umożliwia wkład i korona(w zależności od zniszczenia zęba). Nawet samo uzupełnienie kompozytowe może nie być wystarczająco szczelne ze względu na duży rozmiar tego uzupełnienia i związany z tym duży skurcz polimeryzacyjny -czyli powstawanie szczeliny miedzy kompozytem a zębem, co może powodować ponowne zainfekowanie kanału bakteriami. Zatem im szybciej kanał zostanie zamknięty tym szybciej zacznie się gojenie. Gojenie nie jest zależne bezpośrednio od lekarstwa, a od braku bakterii w kanale, co umożliwia samoistne gojenie się zmian zapalnych dziwki zdolnościom obronnym kości, która otacza korzeń. Zatem leczenie jak najbardziej poprowadzone zostało tak, by najszybciej jak to możliwe doszło do wygojenia. Należy pamiętać, ze 100% wygojenie może nie być możliwe, ponieważ nie ma możliwości by upewnić się ze bakterie w 100% zostały usunięte z systemu korzeniowego, niemniej odsetek powodzeń leczenia kanałowego wynosi od 95%. Powodzenia Aleksandra Bąk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
witam bez obejrzenia zdjęcia nie da się dokładnie odpowiedzieć na pani pytanie.Wypełnienie kanału należy wykonać jak najszybciej po wstępnym opanowaniu stanu zapalnego. Zbyt długie ''przedtrzymywanie'' leku w kanale grozi nadkażeniami wtórnymi.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.