co to znaczy, że machanizm obronny introjekcji jest włączany (jakby "połykany") do osobowości nieświ

2 odpowiedzi
co to znaczy, że machanizm obronny introjekcji jest włączany (jakby "połykany") do osobowości nieświadomie (zawsze nieświadomie chyba)?
Introjekcja polega na "uwewnętrznieniu" postaw i zachowań z zewnątrz, tj. używając tego mechanizmu obronnego "połykamy" postawy, zachowania i uczucia ważnych dla nas osób. Jest on przede wszystkim stosowany przez dzieci. Introjekcja (jak i projekcja, która jest przeciwieństwem introjekcji) pomaga dzieciom "wchłonąć" postawy bliskich osób (przeważnie rodziców), zanim dobrowolnie zdecydują, z kim chcą się identyfikować. Działa on nieświadomie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mechanizm obronny introjekcji polega na tym, że jednostka nieświadomie absorbuje (jakby "połyka") pewne cechy, postawy lub emocje innych ludzi do swojej osobowości. Oznacza to, że jednostka identyfikuje się z cechami innych i stara się wewnętrznie zreplikować te cechy w swojej osobowości.

Proces introjekcji jest zazwyczaj nieświadomy, co oznacza, że jednostka nie jest świadoma, że przeprowadza ten mechanizm obronny. W praktyce oznacza to, że osoba pochłania pewne postawy, przekonania lub emocje innych ludzi, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. To może być wynikiem subtelnych wpływów, które miały miejsce w przeszłości, lub może to być reakcją na sytuacje stresujące.

Introjekcja może być używana jako mechanizm obronny, aby uniknąć bardziej przykrych uczuć lub myśli. Na przykład, osoba może internalizować negatywne przekonania o sobie, które inni na nią nakładają, w celu uniknięcia poczucia winy lub wstydu. To może prowadzić do problemów z tożsamością i samooceną.

Warto zrozumieć mechanizmy obronne, takie jak introjekcja, ponieważ mogą one wpływać na nasze zachowanie i samopoczucie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.