Co znaczy grupa krwi
5
odpowiedzi
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć co znaczy grupa krwi A RhD + (dodatni )
Jest to grupa najbardziej typowa w naszej populacji, z dodatnim antygenem powierzchniowym na krwince czerwonej typu A oraz obecnym czynnikiem Rh.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, dzięki oznaczeniu grupy krwi w sytuacjach wymagających przetoczenia preparatów krwiopochodnych możemy przetoczyć preparaty zgodne grupowo tzn takie, które nie wywołają reakcji z krwią biorcy. Więcej na ten temat znajduje sie na wikipiedii.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Wyróżniamy kilka grup krwi, a A Rh + to jedna z najczęstszych.
Każdy z nas ma krew należącą do jednej z grup: A, albo B, albo AB lub 0, następnie w każdej z tych grup dodatkowo występuje albo nie: czynnik Rh. Jeżeli występuje to się mówi Rh+ ( dodatni ) a jeśli nie występuje to Rh - ( ujemny ). Pan ma krew należącą do grupy A z czynnikiem Rh, taką właśnie cechę ma Pańska krew.
pozdrawiam Czesław Drozd
pozdrawiam Czesław Drozd
Grupa krwi to określenie antygenów na krwinkach czerwonych. Wyróżnia się różne układy. Główny to AB0, który jest najważniejszym. Grupa A oznacza, że krwinki u danej osoby posiadają na swojej powierzchni antygeny A. Natomiast RH + określa (w uproszczeniu) obecność (+) lub brak antygenu D. Dodatkowo każda z grup krwi charakteryzuje się obecnością/ brakiem różnych przeciwciał. W przypadku A będą to przeciwciała anty-B.
Obrazowo mówiąc grupa krwi mówi o tym jak wyglądają krwinki i pośrednio jakie przeciwciała znajdują się w naszym osoczu. Są to ważne informacje przy przetaczaniu składników krwi.
Obrazowo mówiąc grupa krwi mówi o tym jak wyglądają krwinki i pośrednio jakie przeciwciała znajdują się w naszym osoczu. Są to ważne informacje przy przetaczaniu składników krwi.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.