Co zrobić gdy kochasz sie w twojej przyjaciółce ale ona nie jest lesbijką?

3 odpowiedzi
Co zrobić gdy kochasz sie w twojej przyjaciółce ale ona nie jest lesbijką?
Droga Autorko. Nieodwzajemniona miłość boli i może być powodem ogromnego cierpienia psychicznego. Mogę tylko wyobrażać sobie jak jest Ci w tym momencie ciężko. Taka sytuacja, szczególnie gdy osoba w której się zakochałaś jest bliską przyjaciółką, to bardzo duże przeżycie. Tutaj nie ma chyba idealnie dopasowanego rozwiązania, przynoszącego ulgę i pozwalającego na uzyskanie spokoju. Warto rozeznać się w swoich uczuciach, zrozumieć ich sens oraz dynamikę. Lepsze zrozumienie tego co jest w Twoim wnętrzu może pomóc Ci w podjęciu najlepszej decyzji zarówno dla siebie jak również przyjaciółki. Chowanie emocji może sprawić, że wasza relacja stanie się jeszcze bardziej złożona, co w konsekwencji doprowadzi do oddalenia się od siebie. Warto przemyśleć rozmowę z nią w której szczerze opiszesz to co czujesz. Długotrwałe cierpienie nie jest obojętne dla Twojej psychiki. Może doprowadzić do różnych problemów w tej sferze lub pogłębić występujące obecnie trudności. Podejrzewam, że taka rozmowa nie będzie dla Ciebie łatwa ale może okazać się pomocna. Jeśli przyjaciółka będzie oddana i zrozumie z czym się zmagasz, na pewno będzie chętna do pomocy w przejściu tego trudnego czasu. Miłość niestety nie wybiera i trafia nas w najmniej oczekiwanym momencie. Nie możemy tego kontrolować czy jakkolwiek modyfikować, bo jest to proces bardzo indywidualny, pozbawiony znamion racjonalności. Dobrze, że szukasz wsparcia dla siebie i chcesz podjąć jakieś działania. To ważne, że dbasz o siebie. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia, które da Ci szansę na przejście tego etapu w atmosferze empatii, zrozumienia oraz współodczuwania. Życzę Ci wszystkiego co najlepsze i szczerze trzymam kciuki, abyś odnalazła najlepszą drogę dla siebie!

Dzień dobry, relacja, w której jedna ze stron odczuwa uczucia romantyczne, a druga osoba nie, może budzić trudne emocje, jak złość, frustrację, żal, smutek. Ważne, aby dać sobie prawo do odczuwania tego co się pojawia i to zacząć zauważać. Pytanie, czy w tej sytuacji jest Pani w stanie być dalej w przyjaźni w tą osobą? Może być tak, że brak odwzajemnienia uczuć romantycznych może uniemożliwiać kontynuowanie przyjaźni. Warto byłoby się zastanowić, co chciałaby Pani zrobić? Czy jest w Pani gotowość i akceptacja tego, że przyjaciółka nie przejawia uczuć romantycznych i może Pani kontynuować relację przyjacielską? To może wymagać przyjrzenia się myślom, ale też możliwościom, jakie Pani w tej sytuacji widzi. Wsparcie psychologa może być pomocne, aby przepracować myśli.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa-Więczaszek
psycholog
Rozumiem, że to może być trudna sytuacja. W takiej sytuacji ważne jest, aby zacząć od zaakceptowania swoich uczuć i zrozumienia, że nie zawsze możemy kontrolować, w kogo się zakochujemy. Jednak jeśli Twoja przyjaciółka nie jest zainteresowana romantycznym związkiem z Tobą z powodu swojej orientacji seksualnej, ważne jest, aby szanować jej granice i uczucia. Mogłaby to być okazja do otwartej rozmowy z nią na temat Twoich uczuć, ale pamiętaj, że musisz być gotowy na jej ewentualną odpowiedź, która może być różna od Twoich oczekiwań. Możesz również skorzystać z wsparcia ze strony innych bliskich osób lub terapeuty, aby pomóc Ci przejść przez ten trudny okres emocjonalny i znaleźć sposób na akceptację swoich uczuć i podjęcie dalszych kroków w kierunku zdrowego funkcjonowania w związku z tą sytuacją.