Coraz gorzej śpię, nie mogę jeść, na tle nerwowym czy przy dużej ilości stresu chudnę , bóle w klatc

7 odpowiedzi
Coraz gorzej śpię, nie mogę jeść, na tle nerwowym czy przy dużej ilości stresu chudnę , bóle w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem to już codzienność (nerwy stres ). Rozchwianie emocjonalne. przestaje wychodzić z domu , tracę zainteresowanie czymkolwiek, myśli w głowie nie dają mi spokoju i czuję że potrzebuje pomocy tylko nie wiem gdzie się kierować w jakim kierunku iść czy psychiatra / terapeuta / psycholog do kogo iść żeby to miało sens.
Przykro mi, że przechodzi Pani przez tak trudny okres. Opisane przez Panią objawy, takie jak bezsenność, brak apetytu, bóle w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, mogą być oznakami przewlekłego stresu lub innych problemów zdrowotnych. Warto natychmiast poszukać profesjonalnej pomocy, aby zrozumieć źródło tych objawów i uzyskać odpowiednie wsparcie.

W pierwszej kolejności warto rozważyć konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, który może przeprowadzić wstępną ocenę Pani stanu zdrowia i ewentualnie skierować na dalsze badania lub do specjalisty, takiego jak psychiatra lub psycholog.

W przypadku przewlekłego stresu lub zaburzeń emocjonalnych psychiatra może ocenić, czy Pani stan wymaga wsparcia farmakologicznego lub innej formy leczenia. Psycholog lub terapeuta może pomóc Pani przetworzyć trudne emocje, zrozumieć źródła swoich problemów i opracować strategie radzenia sobie ze stresem.

Jeśli czuje Pani, że potrzebuje natychmiastowej pomocy lub ma trudności w radzeniu sobie z bieżącymi problemami, warto również skorzystać z usług wsparcia kryzysowego, takich jak telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym: 116 123.

Proszę pamiętać, że szukanie pomocy to ważny krok w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Pani objawy są poważne i zasługują na uwagę. Proszę zadbać o siebie i nie wahać się skorzystać z pomocy profesjonalistów. Życzę Pani siły i powodzenia w radzeniu sobie z trudnościami oraz znalezieniu odpowiedniego wsparcia.

Dzień dobry. Zachęcam do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego), który może przeprowadzić odpowiednią diagnostykę oraz zaproponować leczenie farmakologiczne. Ponadto, zachęcam do skupienia się na sobie w podstawowych obszarach funkcjonowania: odpowiednie nawodnienie, min. 30 minut spaceru dziennie na świeżym powietrzu (jeśli jest możliwość na terenach zielonych), warzywa i zdrowe tłuszcze w diecie, zadbanie o sen, który będzie wspierał regenerację układu nerwowego, a także włączenie do codzienności praktyk relaksacyjnych - mogą to być bardzo proste ćwiczenia oddechowe (jest bardzo dużo filmików na YouTube). Jeśli poczuje Pani, że ta sytuacja się przedłuża i Panią przerasta, warto skorzystać z pomocy psychologa. Nawet, jeśli lekarz rodzinny włączy leczenie farmakologiczne, jest to dopiero pierwszy krok do zadbania o swój psychiczny dobrostan. To właśnie praca nad umiejętnością radzenia sobie z trudnościami, które nas spotykają, pomaga na dłużej wesprzeć nas w funkcjonowaniu. Życzę wytrwałości w walce o lepsze jutro!
Dzień dobry. W mojej ocenie warto przede wszystkim skonsultować się z psychologiem. W obliczu silnego przewlekłego stresu, który niewątpliwie Pan odczuwa, organizm angażuje zarówno układ nerwowy, odpornościowy, a także układ gruczołów dokrewnych, a te z kolei aktywują kolejne. Dlatego w walce z przewlekłym stresem bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. To co może Pan zrobić sam, to zadbać o siebie poprzez, aktywność fizyczną, zdrową dietę, oraz odpowiednią ilość snu.
Pomocna będzie również rozmowa o swoich kłopotach z bliskimi.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, pomocne w przypadku zgłaszanych objawów które mogą mieć podłoże psychosomatyczne będzie rozpoczęcie psychoterapii, dzięki której możliwe będzie dotarcie do ich źródeł i nadanie im rozumienia, a w konsekwencji uwolnienie lub zmniejszenie opisywanych dolegliwości. Psychoterapia to proces i dotarcie do nieświadomych przyczyn opisywanych trudności wymaga czasu i zaangażowania, gdzie istotnym czynnikiem leczącym jest relacja terapeutyczna. Psychoterapeuta może uznać podczas konsultacji lub później w trakcie procesu terapeutycznego, że wskazana może być również konsultacja z lekarzem psychiatrą, który zdecyduje o potrzebie włączenia równoległego do psychoterapii leczenia farmakologicznego (przeciwdepresyjnego czy przeciwlękowego) stabilizującego samopoczucie pacjenta oraz jakość snu, który jest bardzo ważny dla zachowania dobrej kondycji psychofizycznej a jego niedobór prowadzi do powstawania błędnego koła i braku zasobów do radzenia sobie z trudnościami i stawiania czoła wyzwaniom rzeczywistości.
Dzień dobry, dziękuje za podzielenie się swoim doświadczeniem. Sądzę, że warto skonsultować się z psychologiem. Podczas konsultacji będzie możliwość przedstawienia szerszego zakresu informacji i rozpoczęcia dalszych kroków działania.
Życzę wszystkiego dobrego
Dzień dobry,
Psychiatra, psycholog i terapeuta to trzy różne role, ale każdy z nich może pomóc w różny sposób. Psychiatra może diagnozować i leczyć zaburzenia psychiczne za pomocą leków, jeśli to konieczne. Psycholog przeprowadza terapię rozmową, pomagając Ci zrozumieć swoje emocje i myśli oraz rozwijać zdrowsze sposoby radzenia sobie z nimi. Terapeuta może prowadzić różne formy terapii, pomagając zmieniać negatywne wzorce myślenia i zachowania.
Ważne, aby nie wahać się w proszeniu o pomoc, poszukać takiego wsparcia by było jak najbardziej bezpieczne i odpowiednie.
Dzień dobry. Opisane przez Panią objawy mogą sugerować to, że doświadcza Pani zaburzeń emocjonalnych. W takim przypadku zachęcam do konsultacji z psychiatrą, który oceni stan Pani zdrowia psychicznego i, jeśli to konieczne, zaproponuje leczenie farmakologiczne. Równocześnie warto rozpocząć terapię z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Pani w radzeniu sobie z nieprzyjemnymi emocjami i codziennym stresem. Proszę pamiętać, że szukanie pomocy to istotny krok w kierunku poprawy samopoczucia i zadbania o siebie. Z pozdrowieniami, Karolina Maciejewicz