Córeczka 3 latka chodzi na paluszkach.Po wizycie u ortopedy dziecięcego i badaniu stwierdził że chod

3 odpowiedzi
Córeczka 3 latka chodzi na paluszkach.Po wizycie u ortopedy dziecięcego i badaniu stwierdził że chodzenie na palcach to nic złego,natomiast okazało si zę córka ma koślawość kolan i stóp i jedną nóżkę krótsza o 0,5 cm.Zalecił kapcie z usztywnianą pięta i wkladke do bucika dla tej krótszej nóżki,gdy pytałam o ćwiczenia lub rehabilitacje stwierdził ze leczy sie to od 4 rż dziecka i kazal za rok przyjsc.Czy tak ma to wygladac czy szukać innego ortopedy i fizjoterapeuty dla corki
Kilka uwag:
1.różnice w długości konczyn w ponad 98-99% są pochodzenia mechanicznego. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe ustawienie miednicy, dające pozorne skrócenie jednej nogi i wydłużenie drugiej.
W przypadku Twojego dziecka umieszczanie wkładki do buta bez oceny / pomiaru względnej i bezwzględnej długości konczyn zarówno w leżeniu i staniu może to skutkować utrwalaniem problemu. Został podany powód dlaczego jedna noga jest krótsza?A może to druga jest dłuższa?A może obie są równe a różnica wynika z nieprawidłowości wyżej wymienionej?Jak widzisz by mieć pewność należy dokonać takiego badania. Czy było ono robione?
2.Chodzenie na palcach i koślawość kolan są objawami a nie przyczyną probemu.Z jakiegoś powodu dziecko kompensuje takim ustawieniem ciała nierównowagę napięć w innym obszarze (tułów?).
3.czy córka chodząc nie kołysze tułowia w bok w jedną stronę bardziej(strona przeciwna do tej chodzące na palcach)?
4.czy w staniu głębokość jednej talii również się kształtem od drugiej?
5.czy istnieją inne wyraźniejsze cechy asymetrii konczyn(np. odstająca łopatka,zapadnięta i/lub zrotowana stopa?odstający/uniesiony obojczyk)?
6.To o czym piszę daje pogląd które struktury ciała i jak działają we wzajemnych zależnościach. Z jakiegoś powodu na chwilę obecną Twoja córka funkcjonuje w taki sposób. Jeśli będzie znany mechanizm przyczynowo-skutkowy to będzie możona mówić o rozsądnym planie terapeutycznym.
7.W moich pozostałych postach znajdziesz wskazówki wg jakiego klucza należałoby poszukiwać terapeuty(osteopaty i/lub fizjoterapeuty) który postawiłby diagnozę cznnościową i wskazały sensowny kierunek postępowania.
Życzę powodzenia,
Daniel

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wydaje mi się, że w tym przypadku pilna jest konsultacja z terapeutą NDT-BOBATH i osteopatą. Fizjoterapia w przypadku podobnych problemów nieraz prowadzona jest od wieku niemowlęcego, ponieważ już wtedy widać problemy funkcjonalne, a tym bardziej wrodzone dziecka. Kontrolne wizyty pozwalają wykluczyć na poszczególnych etapach konieczność interwencji fizjoterapeutycznej.
Konieczna jest wizyta u terapeuty metody Vojty, który dokona wnikliwej oceny ilościowo-jakościowej oraz wdroży odpowiednią terapię.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.