Córka ma 19 miesięcy i cofniętą dolną szczękę. Ma obniżone napięcie mięśniowe i z tego powodu chodzi

4 odpowiedzi
Córka ma 19 miesięcy i cofniętą dolną szczękę. Ma obniżone napięcie mięśniowe i z tego powodu chodzimy na fizjoterapię. Nie ma problemów z jedzeniem, jako niemowlę bez problemu była karmiona piersią, a obecnie je krojone potrawy (z surowych rzeczy zje jabłko lub skórkę od chleba). Śpi z zamkniętą buzią, z językiem przyklejonym do podniebienia. Wypowiada już pewne słowa typu mama, tata, baba, naśladuje dźwięki wydawane przez zwierzęta, karetkę itd. Czy mogę w obecnym wieku córki podjąć już jakąś terapię/leczenie tylozgryzu a jeśli tak to u jakiego specjalisty?
W wieku 19 miesięcy warto zacząć monitorować rozwój zgryzu i ewentualnie rozważyć konsultację z ortodontą dziecięcym. Jeśli masz obawy dotyczące cofniętej dolnej szczęki i jej wpływu na rozwój mowy czy funkcji żucia, specjalista będzie mógł ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie działania.

Czasami zaleca się wprowadzenie terapii ortodontycznej, ale w wielu przypadkach dzieci mogą potrzebować regularnej obserwacji do momentu, gdy zaczną wymieniać zęby mleczne na stałe. Warto również skonsultować się z logopedą, aby ocenić rozwój mowy, szczególnie w kontekście obniżonego napięcia mięśniowego.

Zachęcam do wizyty u ortodonty, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Oni będą mogli wskazać najlepsze kroki do podjęcia i określić, czy potrzebna jest terapia w tej chwili.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia!
Wioletta Obidzińska
pedagog, terapeuta, logopeda.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W obecnym wieku dziecka można skorzystać z wizyty u logopedy. Nawet jeśli fizjoterapia została zakończona to tak jak widzę u moich pacjentów w wieku około 2 lat należy wrócić do spotkania obserwacyjnego. Dlatego, że nastąpił rozwój żuchwy i staw żuchwowo skroniowy może zachowywać się nieco inaczej niż w wieku niemowlęcym.
Warto skonsultować się z logopedą pracującym funkcjonalnie. Prawdopodobnie nie wszystkie funkcje przebiegają prawidłowo mimo iż na pierwszy rzut oka może się wydawać,że tak właśnie jest

Przy tyłozgryzie istotna będzie terapia żucia i gryzienia i myślę, że warto sprawdzić czy dziecko w prawidłowy sposób te funkcje realizuje.

Warto również skonsultować się z ortodontą, szczególnie takim który konsultuje najmłodszych pacjentów... 19 miesięcy to nie jest wiek, w którym można zakładać aparat, ale warto żeby specjalista wypowiedział się na ten temat
W tym momencie proponuje skonsultować córkę u doświadczonego neurologopedy, który specjalizuje się również w zakresie neurologopedii ortodontycznej.

Eksperci

Aleksandra Maciejewska

Aleksandra Maciejewska

Stomatolog

Warszawa

Barbara Pietrzak-Bilińska

Barbara Pietrzak-Bilińska

Ortodonta

Warszawa

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Ortodonta

Warszawa

Dariusz Helmich

Dariusz Helmich

Stomatolog

Częstochowa

Bogna Zielińska-Kaźmierska

Bogna Zielińska-Kaźmierska

Chirurg, Stomatolog

Łódź

Anna Hołownia

Anna Hołownia

Chirurg, Stomatolog

Białystok

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: wady zgryzu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.