córka ma rok, od kilku miesięcy zawsze i tylko wtedy gdy jest śpiąca lub lezy na plecach (podczas pr

1 odpowiedzi
córka ma rok, od kilku miesięcy zawsze i tylko wtedy gdy jest śpiąca lub lezy na plecach (podczas przebierania, przewijania) wykazuje onanizm niemowęcy- zostala zdiagnozowana przez neurologa. Martwi mnie fakt, że tyle to trwa, chcialam zapytać jak długo moze to jeszcze potrwać i czy ma wpływ na rozwój dziecka i czy może to byc zapowiedz innych zaburzen u dziecka.
Dzień dobry, rozumiem, że jest Pani zmartwiona zachowaniem córki. Jednak onanizm dziecięcy, w tym niemowlęcy, mieści się w normie rozwojowej. Dziecko powtarza czynności, z których czerpie przyjemność, jednocześnie tego typu zachowanie nie ma kontekstu seksualnego. Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać możliwość masturbacji przez dziecko. Onanizowanie się może służyć dziecku jako strategia redukcji napięcia – warto zastanowić się, czy w życiu rodziny nie wydarzyły się sytuacje, które mogły spowodować zwiększony stres i czy dziecko ma zaspokojoną potrzebę kontaktu z najbliższymi osobami. Masturbacja niemowlęca jest też powiązana z odczuwaną przez dziecko nudą - wtedy pomocne może być próba przekierowanie jego uwagi. Dodatkowo istnieje również możliwość występowania chorób współistniejących, które mogą prowokować lub nasilać masturbację – na przykład infekcji układu moczowego, pieluszkowego zapalenia skóry, czy choroby pasożytniczej - jeśli te opcje nie zostały wykluczone, warto skonsultować się z pediatrą. Dodam, że nie powinno się zawstydzać dziecka, czy śmiać się z niego, karać za tego typu zachowanie. Pomocnym rozwiązaniem może być stosowanie masażu, np. Shantala, który dostarcza dodatkowych bodźców, rozluźnia i pozytywnie wpływa na relację dziecko – rodzic. Nie udowodniono negatywnego wpływu onanizmu niemowlęcego na jego rozwój, tego typu zachowania u niemowląt mają charakter przemijający. Jeśli jednak niepokoi Panią rozwój dziecka warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym w celu przeprowadzenia diagnozy rozwoju psychoruchowego córki. On też pomoże zaopiekować się odczuwanymi przez Panią trudnymi emocjami związanymi z tą sytuacją. Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.