Ćwiczę kalistenikę (odmiana treningu siłowego) i buduję swoją masę mięśniową. W związku z tym przech

2 odpowiedzi
Ćwiczę kalistenikę (odmiana treningu siłowego) i buduję swoją masę mięśniową. W związku z tym przechodzę cykle nabierania masy, kiedy rośnie też moja masa mięśniowa, i redukcji, kiedy spalam nabrany podczas cyklu masy tłuszcz. Jeden cykl (masa + redukcja) trwa około pół roku. Moje pytanie: czy takie wahania masy ciała są niebezpieczne dla zdrowia? Jestem mężczyzną i mam 23 lata.
Dzień dobry. Jeżeli redukcja nie jest zbyt restrykcyjna i kaloryczność trzyma się powyżej podstawowej przemiany materii, a spożywane posiłki są pełnowartościowe, to nie będzie ona mieć negatywnego wpływu na zdrowie. Tak samo "masa", jeśli nie jest zbyt wysokokaloryczna, a kalorie nie są dostarczane z produktów wysokoprzetworzonych i nie doprowadza do dużego stłuszczenia, to przy zastosowaniu późniejszej redukcji, wszystko powinno wrócić do normy. Warto również obserwować swoje relacje z jedzeniem i nie wpadać w przesadną, utrudniającą życie dbałość o dietę, co często może zdarzać się w sportach siłowych, a w szczególności sylwetkowych.

Dzień dobry, niestety nie podał Pan zmian masy ciała, nie wiem też jakie cyklom nabierania masy mięśniowej towarzysza zmiany zawartości białka w organizmie i tkanki tłuszczowej, trudno więc odpowiedzieć na to pytanie w 100%. Warto jednak pamiętać, że jeśli posiłki spożywane w trakcie ćwiczeń są pełnowartościowe i rozsądnie dobrane pod kątem Pana zapotrzebowania to nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie.