Cy konieczna jest artroskopia kolana?

6 odpowiedzi
Witam, od trzech miesięcy mam problem z kolanem. Badanie rezonansem wykazało:rzepka typu 2 wg Wiberga. Znaczne uszkodzenie chrząstki w przyśrodkowej części rzepki odcinkowo pełnej grubości z podchrzęstnymi zmianami kostnymi. W dolnej powierzchni rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej widoczna szczelina pęknięcia. Drobne nierówności powierzchni chrząstki na obciążonej powierzchni kłykcia przyśrodkowego kości udowej. W stawie kolanowym widoczna jest zwiększona ilość płynu. Przyśrodkowo od rzepki warstwa płynu ma grubość do 6 mm i widoczny jest fałd maziówki typu C. W kaletce brzuchato-półbłoniastej widoczna jest warstwa płynu grubości do 10 mm. W kaletce podścięgnowej pod przyczepem głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczna jest warstwa niejednorodnego płynu grubości do 7 mm. Lekarz ortopeda ocenił, że powinna być wykonana artroskopia, ewentualnie można spróbować podać w kolano zastrzyki z kwasu hialuronowego, chociaż nie wiadomo czy to pomoże. Nie wiem co robić, boję się zabiegu, a cena zastrzyków,( które nie wiadomo czy pomogą) jest wysoka. Będę wdzięczna za radę. Z poważaniem Elżbieta.
Brak bezpośrednich wskazań do artroskopii. Uszkodzenie tylnego rogu łąkotki nie powinno utrudniać Pani życia i ograć funkcję kolana. Zmiany w obrębie chrząstki stawowej można leczyć na wiele sposobów. Jednym z nich są iniekcje hialanów. Można zastosować także leczenie osoczem bogatopłytkowym. Proszę omówić wady i zalety poszczególnych sposobów leczenia z lekarzem prowadzącym.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
W badaniu MRI brak jest jednoznacznych wskazań do artroskopii kolana. Bez badania klinicznego nie można określić, która z nieprawidłowości stwierdzonych w MRI jest przyczyną Pani dolegliwości. W opisie dominują cechy chondromalacji rzepki a to jest wskazanie do wiskosuplementacji, czyli dostawowego podania preparatu kwasu hialuronowego z oceną efektu leczenia po 6-8 tygodniach od zakończenia kuracji. Wspomagająco w leczeniu powinny być zastosowane zabiegi rehabilitacyjne. Niestety nie ma możliwości określenia skuteczności leczenia dostawowego przed jego podjęciem. U części pacjentów dolegliwości ustępują całkowicie lub jest znaczna poprawa, część pacjentów zgłasza jedynie nieznaczną poprawę a w sporadycznych przypadkach leczenie nie odnosi skutku. Jednak przy opisywanych w MRI zmianach powinno to być leczenie pierwszego rzutu. Pozdrawiam. Michał Towstyga.
Dziękuję za pytanie.
Opis badania rezonansu magnetycznego uzasadnia wykonanie artroskopii stawu kolanowego. Uszkodzenie łąkotki oraz chrząstki pełnej grubości nie mają potencjału do samoczynnego wygojenia.

z wyrazami szacunku
dr n. med. Paweł Zalita
Dzień dobry.
Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytania bez przeprowadzenia badania. Zawsze leczymy pacjenta, a nie wynik badania. W przypadku moich pacjentów staram się zaczynać od leczenia nieoperacyjnego: leki, zastrzyki (kwas, lub jeszcze droższe osocze) i przede wszystkim dobra rehabilitacja manualna - głównie ćwiczenia i masaże z dobrym fizjoterapeutą. W razie braku poprawy zalecam leczenie operacyjne, po którym równie ważna jest dobra rehabilitacja.
Z poważaniem, Radosław Cegiel
Diagnoza lekarska możliwa jest jedynie po zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta oraz po analizie badań dodatkowych.
Szanowna Pani!

Kwalifkacja do leczenia następuje po osobistym, rzetelnym zbadaniu pacjenta. O podjętej decyzji decydują informacje dotyczace przebiegu dolegliwości, dotychczasowego leczenia oraz wyniki badań obrazowych. Należy pamiętać, że wyniki badań obrazowych - choćby najlepszych nie zastąpią osobistego badania.

W przypadku lęku przed operacją warto zawsze skonsultować się z innym doświadczonym ortopedą lub wybrać wcześniej próbę leczenia nieoperacyjnego, mając w ten sposób więcej informacji dot. przebiegu dolegliwości i leczenia - łatwiej podjąć właściwą decyzję.

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr Staszczuk

Eksperci

Jacek Kaczmarczyk

Jacek Kaczmarczyk

Ortopeda, Ortopeda dziecięcy, Chirurg

Poznań

umów wizytę
Mariusz Tomaszuk

Mariusz Tomaszuk

Ortopeda

Siedlce

Maciej Siankowski

Maciej Siankowski

Ortopeda

Zielona Góra

umów wizytę
Karol Snopek

Karol Snopek

Ortopeda

Ostrowiec Świętokrzyski

umów wizytę
Kazimierz Barwiński

Kazimierz Barwiński

Chirurg, Ortopeda

Mrągowo

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących: artroskopia stawu kolanowego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.