Czego objawem może być zanik pożądania seksualnego?

1 odpowiedzi
Jestem kobietą. Mam 34 lata. 4 lata temu zanikło u mnie, bez żadnego powodu, pożądanie i czucie seksualne. Całkowicie. Czuję się prawie całkowicie znieczulona w tamtych rejonach. Ledwie czuję dotyk. Nie jestem w stanie osiągnąć orgazmu, czy choćby nawet fantazjować. Jakbym zmieniła się znowu w nie wiedzące nic o seksie dziecko. To jak próby myślenia o czymś, o czym się nie wie. Nie da się tego zrobić. Badania hormonalne wychodzą mi w normie. USG okolic miednicy także nie wykazało żadnych anomalii. Nie pijam alkoholu, nie zażywam żadnych leków, nie stosuję hormonalnej antykoncepcji, nie leczę się na nic. Niektórzy lekarze wmawiają mi, że to, co mi się dzieje, to "psychoza" i "paranoja". Ale psychotropy nie pomogły. W ogóle. Choć niektórzy lekarze obiecywali mi, że pomogą i choć szprycowałam się wysokimi dawkami przez ponad rok. Teraz nie biorę nic, bo wszystkie negatywne objawy seksualne się utrzymały. Co robić?
Szanowna Pani,
Utrata popędu seksualnego, określana w medycynie anglosaskiej jako "hypoactive sexual desire disorder (HSDD)", jest najczęściej występującą formą dysfunkcji seksualnej u kobiet w każdym wieku. Najnowsze badania wykazują, że prawie 1/3 kobiet w wieku 18-59 lat cierpi z powodu utraty zainteresowania seksem, przy czy problem nie całkiem dotyczy jedynie ich psychiki. W odróżnieniu od głównego problemu mężczyzn, zaburzeń erekcji, największy problem seksualny kobiet jest spowodowany kombinacją zarówno czynników psychicznych jak i fizycznych, których raczej nie można wyleczyć połykając tabletkę. Diagnostyka i leczenie powinny być kompleksowe i uwzględniać zarówno problemy w relacjach interpersonalnych jak i zagadnienia medyczne, w tym poziom testeronu i szereg innych uwarunkowań. Jak Pani widzi trudno tu o jednoznaczną odpowiedź i na pewno nie da się leczyć tego stanu korespondencyjnie. Ponieważ opisuje Pani swój problem jako odczuwalny także fizycznie, w sensie zaburzeń czucia w strefach erogennych, być może badanie przez doświadczonego neurologa może rzucić jakieś światło na organiczne źródło Pani dysfunkcji. Zaburzenia czucia mogą mieć źródło obwodowe, ale również mogą dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego. Na pocieszenie mogę napisać, że prowadzone są coraz liczniejsze, dobrze zaplanowane badania naukowe, poszukujące rozwiązania Pani problemu. Przez firmy farmaceutyczne jest to postrzegane jako żródło potencjalnych wysokich przyszłych dochodów, co pozwala mieć nadzieję, że nie ustaną one w wysiłkach by osiągnąć rynkowy sukces na miarę twórców Viagry...
Z wyrazami szacunku,
CS

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Ewa Krawczyńska

Ewa Krawczyńska

Seksuolog, Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Katarzyna Rączy

Katarzyna Rączy

Psycholog, Seksuolog

Kraków

Marta Popowska

Marta Popowska

Położna/położny

Białystok

Karolina Ochalska

Karolina Ochalska

Psycholog, Seksuolog

Marki

Wiktoria Dobrowolska

Wiktoria Dobrowolska

Psycholog

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 145 pytań dotyczących usługi: zaburzenia seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.