Czeka mnie operacja przetoki odbytniczo-pochwowej spowodowana urazem podczas porodu. Jaką dietę powi

2 odpowiedzi
Czeka mnie operacja przetoki odbytniczo-pochwowej spowodowana urazem podczas porodu. Jaką dietę powinnam stosować i jak przygotować się do zabiegu od strony żywienia ?
Przed operacją przetoki odbytniczo-pochwowej ważne jest to, aby odpowiednio przygotować się do zabiegu. Oto kilka wskazówek dotyczących diety:

Zbilansowana dieta: stosuj zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, odpowiednie źródła białka (takie jak mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe) oraz nienasycone tłuszcze (np. oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona). Unikaj przetworzonej żywności i tłuszczów trans.

Wysoka zawartość błonnika: spożywaj pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona i rośliny strączkowe. Błonnik pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i zapobiega zaparciom.

Regularne posiłki: spożywaj regularnie posiłki i unikaj długich przerw między nimi. Regularne spożywanie posiłków może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi i zapobiegać problemom żołądkowo-jelitowym.

Unikanie ostrej, pikantnej i tłustej żywności: jeśli masz skłonność do problemów żołądkowo-jelitowych, unikaj ostrej, pikantnej i tłustej żywności, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego.

Pij dużo płynów: pij odpowiednią ilość płynów, głównie w postaci wody, aby zapobiec odwodnieniu i utrzymać prawidłową pracę jelit. Minimum to 2 litry wody w ciągu dnia.

Unikanie alkoholu i papierosów: jeśli pijesz alkohol lub palisz papierosy, staraj się ograniczyć lub zrezygnować z tych nawyków przed operacją, ponieważ mogą one wpływać na zdrowie ogólne i proces gojenia się ran.

Konsultacja z lekarzem lub dietetykiem: przed operacją warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą dostosować zalecenia żywieniowe do Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji zdrowotnej.

Przygotowanie się do zabiegu od strony żywieniowej może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka powikłań i przyspieszeniu procesu rekonwalescencji po operacji. Nie wahaj się pytać lekarzy o szczegółowe wskazówki dotyczące diety przed operacją.

Dzień dobry, ogólne zalecenia dietetyczne zostały podane bardzo szczegółowo. Chciałabym dodać, że ilość błonnika oraz ilość i rodzaj warzyw powinien być odpowiednio dobrany w oparciu o wywiad żywieniowy i uwzględniać ewentualne problemy układu trawienia i/lub choroby współistniejące. Bardzo ważne jest też aby 2 dni przed planowanym zabiegiem spożywać wyłącznie dietę płynną: lekkie zupy, soki, galaretki, kisiel, koktajle owocowe, niegazowaną wodę. Wszystkie szczegółowe instrukcje powinna Pani otrzymać od specjalisty lub lekarza rodzinnego. W razie dodatkowych informacji, zapraszam do kontaktu i życzę zdrowia.