Czemu nie pamiętam tego co robiłam kilka lat temu, miesięcy, a nawet dni. Czasami gdy ktoś mi zadaje

3 odpowiedzi
Czemu nie pamiętam tego co robiłam kilka lat temu, miesięcy, a nawet dni. Czasami gdy ktoś mi zadaje jakieś pytanie o moją przeszłość muszę się bardzo dobrze zastanowić i pomyśleć co odpowiedzieć bo nie mogę sobie nic przypomnieć. Czasami siadam sama ze sobą i staram się przywołać jakieś wspomnienia, ale nic mi nie przychodzi do głowy może tylko jakieś pojedyncze nic nie znaczące chwile, jest to bardzo wkurzające, a mówiąc o moim dzieciństwie nie jestem w stanie NIC powiedzieć
Objawy są niepokojące. Wskazane jest badanie neuropsychologiczne.

Dzień dobry. Proszę udać się do neurologa, który w pierwszej kolejności pokierują Panią na niezbędne badania celem znalezienia przyczyny. Pozdrawiam.
Na pewno diagnostyka obrazowa, PET-CT, MRI, fMRI może się przydać, są też prostsze techniki badania sprawności umysłowej i koncentracji (testy).

Z drugiej strony może być to wynik nieprzyjemnych i wypartych uczuć.

Z trzeciej może mieć Pani np. ADHD i zupełnie inaczej kodować informacje (podobnie jeżeli okazałoby się, że ma Pani zmiany widoczne na tomografiel ub rezonansie.

Z czwartej mogła się Pani zakotwiczyć na tym, czego pani nie pamięta. Ja na przykłąd nie mam zielonego pojęcia jaką miałem wczoraj koszulkę na sobie i o której byłem na basenie.

Na koniec co może mieć wpływ na Pani pamięć:
1. Stres i emocje
Stres emocjonalny: Intensywne stany emocjonalne, takie jak stres, lęk czy depresja, mogą wpływać na funkcjonowanie pamięci. Gdy jesteśmy bardzo zestresowani, nasz mózg może mieć trudności z rejestrowaniem i przetwarzaniem informacji.
2. Zaburzenia pamięci
Zaburzenia pamięci: Istnieją różne rodzaje zaburzeń pamięci, takie jak amnezja czy dysocjacja, które mogą powodować utratę lub zaburzenia zdolności do przypominania sobie wydarzeń z przeszłości.
3. Uwarunkowania neurologiczne
Problemy neurologiczne: Pewne warunki neurologiczne, jak na przykład urazy mózgu, choroby neurodegeneracyjne lub inne problemy zdrowotne, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie pamięci.
4. Zaburzenia psychiczne
Zaburzenia psychiczne: Niektóre zaburzenia psychiczne, takie jak PTSD (zespół stresu pourazowego) lub zaburzenia dysocjacyjne, mogą prowadzić do trudności w przypominaniu sobie wydarzeń z przeszłości.
5. Problemy z koncentracją i uwagą
Zaburzenia uwagi: Jeśli masz problemy z koncentracją lub uwagą, może być trudniej rejestrować i przechowywać informacje w pamięci długotrwałej.
Co zrobić?
Konsultacja z lekarzem: Jeśli masz poważne trudności z pamięcią, warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania i ocenić twoje zdrowie ogólne oraz funkcjonowanie neurologiczne.

Terapia: W przypadku zaburzeń psychicznych lub emocjonalnych, terapia może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami w pamięci oraz innymi objawami.

Ćwiczenia pamięciowe: Istnieją techniki i ćwiczenia, które mogą pomóc w poprawie funkcji pamięci, takie jak regularne korzystanie z notatek, prowadzenie dziennika, wykorzystanie technik mnemotechnicznych itp.

Zdrowy styl życia: Zdrowy styl życia, obejmujący odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną i odpowiedni sen, również może wspierać zdolności pamięciowe.