Czerwone ogniska na rece. Od zimna?

4 odpowiedzi
Dzień Dobry.

Problem pojawil sie 2 lata temu gdy byłem w Niemczech i po tym czasie znowu pojawiły sie zmiany skórne na ręce. Mam czerwone bąble na ręce a w środku nich biała kropeczka. Niemiecki lekarz nie byl w stanie stwierdzic co to jest, powiedział ze to moze być opryszczka na rece, co pojawia sie na ustach (Febra). Leczył mnie, jednak tabletki zatrzymywaly ta przypadłosc a bąble znikły po czasie gdy minał okres zimowy. Gdy wchodze do domu z dworu (zimno-ciepło), te miejsca zaczynaja pulsowac jakby sie aktywowały.
Aktualnie pozostaje mi tylko apteka i leki bez recepty, do lekarza bede mogl pójść dopiero za miesiac.

Jest jakas mozliwosc bym mogl te ogniska zatrzymac, poniewaz pojawiaja sie codziennie?
Dzień dobry,

Jeśli zmiany mają nawrotowy charakter i występują sezonowo proponuję wykonać dokumentację fotograficzną na wypadek gdyby ustąpiły/zmieniły wygląd. Niestety, przez internet nie jest możliwa diagnostyka Pana zmian w oparciu o ich opis. Konieczne jest badanie przez specjalistę chorób skóry.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Bez wizyty lekarskiej nie obejdzie się, proszę spróbować leki przeciwhistaminowe (małe dawki można dostać bez recepty), być może pokrzywka fizykalna (przy zmianie temp..), ognisko wyprysku kontaktowego, wszystko to wymaga oceny lekarskiej i diagnostyki alergologicznej.
Mogą to być zmiany związane z zimnem, owszem. Jest nawet "pokrzywka na zimno" - leczy się to antyhistaminikami typu Rupafin oraz środkami miejscowymi- w miarą bezpieczny byłby np. Fenistil, bo sterydy sa na receptę i jeśłi przypuszczenia nasze byłyby błedne, mogłyby zaszkodzić. Plus oczywiście ochrona przed zimnem.
Witam Pana
opisywane przez pana objawy to najprawdopodobniej tzw. winter eczema - czyli wyprysk zimowy. oczywiście podobnie może wyglądać kontaktowe zapalenie skóry, ale raczej nie występuje wtedy tylko zimą. Zapraszam na wizytę - ustalę wówczas leczenie na zimowe miesiące i polecę najbardziej odpowiednie na tę porę roku kremy. Pozdrawiam !