Czerwone plamy na skórze

10 odpowiedzi
Dzień dobry,
Jestem zdrową kobietą, lat 30. Od niedawna zaraz po wstaniu widzę bardzo czerwone plamy na twarzy, zazwyczaj na policzkach. Zauważyłam, że jest to zależne od tego boku na którym śpię. Czerwone plamy znikają po jakimś czasie. Nie bolą, ale czasami czuję ciepło lub nawet to, że twarz pali. Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów ze skórą. Zmieniałam już pościel i poduszkę i ciągle jest to samo.
Od mniej więcej podobnego czasu zauważyłam, że po prysznicu ( w ciepłej, a nie gorącej wodzie) na nogach pojawiają się wielkie czerwone plamy. Okolice kolan po wewnętrznej stronie, łydki, czasem również plamy na stopach. Plamy nie bolą, znikają po jakimś czasie. Co może być przyczyną? Co na to poradzić? Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Nie biorę żadnych nowych leków i nie zmieniałam nic szczególnego w swojej diecie czy trybie życia. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
taka reakcja skóry nazywa się dermografizmem wzmożonym, czerwonym i jest odmianą pokrzywki fizykalnej wywołanej. Podczas działania bodźca, którym może być: ucisk skóry, potarcie, dotyk, ma miejsce reakcja alergiczna w postaci plam czerwonych i bąbli pokrzywkowych. Swędzą zawsze, tylko z różnym nasileniem. Po krótkim czasie same ustępują.
Chorują głownie kobiety, zwykle po jakimś przeżyciu traumatycznym lub nagłym stresie.
Leczyć należy preparatami antyhistaminowym, a cięższych postaciach glikokortykosterydowymi w dość długim czasie. Ale efekty są...
Pozdrawiam

Opisywane zmiany są prawdopodobnie pochodzenia naczyniowego i powstają na skutek ich rozszerzenia pod wpływem ucisku czy ciepłej wody -nazywamy je neurowegetatywnymi.
Jeżeli nie swędzą nie wymagają leczenia.
Witam serdecznie. Pod wpływem ciepła, zmiany temperatury, picia alkoholu, stresu itp. rozszerzają się naczynia krwionośne w naszej skórze i taka jest nasza fizjologia, jednak z czasem rumień może utrzymywać się dłużej oraz dawać nieprzyjemne odczucia takie jak pieczenie czy też swędzenie - wówczas taki obraz kliniczny odpowiada ruminiowej fazie trądziku różowatego, który należy leczyć. Pozdrawiam. Marek Opala
Bez zbadania pacjenta trudno postawić diagnozę korespondencyjną. Z uwagi jednak na opisane przez Panią sytuacje w jakich pojawia się rumień wnioskować można, że jest to rodzaj pokrzywki wywoływanej pod wpływem ciepła i ucisku. Nie można jednak wykluczyć innych powodów. Proszę zgłosić się do lekarza dermatologa-alergologa w celu diagnostyki i leczenia.
Szanowna Pani
Skoro problem trwa już jakiś czas, a objawy jednak są mało specyfixzne, proponuję udać się na wizytę do dermatologa.
Pozdrawiam!

Dr ARW
Szanowna Pani,

Rozwiązanie opisywanego przez Panią problemu nie jest możliwe bez bezpośredniego badania lekarskiego i dokładnie zebranego wywiadu. Proszę umówić się na wizytę z lekarzem dermatologiem.

Pozdrawiam,
dr n med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Prosze wykonać badania; Morfologia, żelazo, IgE całkowite,TSH, Anty TPO, sprawdzić cykle miesiączkowe- w przypadku nieregularności - badania hormonów płciowych. Z wynikami proszę zgłosić się do specjalisty. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Możliwe, że tak reagują Pani naczynia krwionośne- można spróbować to sprawdzić, np. wykonując badanie aramo lub usg skóry. Możliwe są też drobne zaburzenia hormonalne, nie dające innych niepokojących objawów.
Witam może to być pokrzywka lub rodzaj wyprysku, przyczyn tych schorzeń jest mnóstwo-zwykle rozpoczyna się od leczenia objawowego przez 3-4 miesiące nawet a następnie dopiero rozpoczyna poszukiwanie przyczyny
Dzień dobry, opisywane przez Panią zmiany mogą odpowiadać pokrzywce - wskazana jest konsultacja i diagnostyka alergologiczna. Pozdrawiam