Czuje zapach kału z ust ? Co robić ? Chodzę od lekarza do lekarza i nikt nie może mi pomoc

2 odpowiedzi
Czuje zapach kału z ust ? Co robić ? Chodzę od lekarza do lekarza i nikt nie może mi pomoc
Warto udać się w takim przypadku do gastroenterologa, ponieważ taki problem może mieć podłoże w wielu schorzeniach.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dziękuję za to pytanie, w USA halitoza (to nieprzyjemny zapach z ust, który jest wyczuwany przez pacjenta i osoby w jego otoczeniu) została oficjalnie zaklasyfikowana jako choroba. W Polsce nieprzyjemny zapach z ust bywa nieco bagatelizowany i uznawany za przypadłość związaną z niewłaściwą higieną. Często jednak bezpośrednie przyczyny tkwią wcale nie w nieodpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej a mogą być to m.in.:
1) chore migdałki lub zatoki. Osoby, które często chorują na anginę, mają w migdałkach głębokie nisze. Gromadzi się tutaj ropa wypływająca z zatok oraz resztki pokarmów, które stanowią pożywkę dla bakterii. Na niewielkie infekcje wystarczy płukanie ust i cynk organiczny do ssania. Zawarte w nim substancje neutralizują bowiem zapach siarki. Warto jednak pamiętać, że cynk działa doraźnie – odświeża oddech na kilka godzin, ale nie likwiduje podłoża brzydkiej woni. Podobnie do cynku działają rozgryzione goździki, które z powodzeniem można kupić w naszym sklepie zielarskim.
2) żołądek i schorzenia w jego obrębie. Często podłożem problemu bywają:
wrzody żołądka,
zapalenie błony śluzowej żołądka,
zespół złego wchłaniania,
ostry nieżyt przewodu pokarmowego,
nieprawidłowa produkcja enzymów trawiennych w trzustce i wątrobie (pokarm nie jest wtedy dobrze trawiony i zaczyna gnić w żołądku),
grzybica przewodu pokarmowego,
zakażenie bakteriami beztlenowymi.
3) Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że niemiły oddech wcale nie musi być efektem choroby, ale… przejadania się. Żołądek uciskający przeponę sprawia, że do przełyku trafiają kwaśne soki trawienne wyczuwalne w oddechu. Gdy w ustach pojawia się aromat przypominający mocz, odpowiedzialna jest nieprawidłowa praca nerek, natomiast woń acetonu może być efektem źle leczonej cukrzycy.
4) choroby układu oddechowego. Brzydki zapach z ust bywa efektem ubocznym gruźlicy, grzybicy, ropni i guzów płuc. W tym przypadku rozwiązaniem jest wizyta u pulmonologa, który zajmie się leczeniem tym poważnych schorzeń.
5) Za tą wstydliwą przypadłość odpowiedzialna może być nieprawidłowa dieta. Często osoby na różnych modnych dietach - np. diety ketogenicznej czy wysokobiałkowej skarżą się na taki problem, a trzeba pamiętać że nasza dieta to styl życia czyli nie tylko co jemy ale także jak śpimy, jaką mamy aktywność fizyczną ale także jak wygląda nasz rytm dnia oraz jaką mamy energię.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.