Czy aby na pewno terapia behawioralna to dobre rozwiązanie?

1 odpowiedzi
Witam! Czytałam opinie na różnych forach i jedna z nich była taka, że terapia poznawczo-behawioralna nie jest dobra jeśli chce się normalnie porozmawiać, czy też wrócić do przeszłości. Bo tego typu terapia behawioralna jest bardzo schematyczna. Wyczytałam również, że za każdym razem są jakieś 'zadania domowe', na czym one polegają? Co to za zadania? A jeśli pacjent ich nie wykonuje, nie chce wykonywać, są konieczne? Jest również dużo wątków na temat przywiązania do terapeuty, czy jest jakiś sposób, aby do tego nie doszło? Czy może to naturalna rzecz w trakcie terapii?
Bazą teoretyczną podejścia poznawczo-behawioralnego jest poznawczy model powstawania zaburzeń psychicznych. Zakłada on, że człowiek aktywnie konstruuje własną rzeczywistość, nadając znaczenie bodźcom napływającym z otoczenia. Proces nadawania znaczeń odbywa się w sposób automatyczny, poprzez selekcję, wzmacnianie lub osłabianie napływających informacji. A zatem każdy z nas w swoisty dla siebie sposób postrzega i rozumie to, co się dzieje w jego życiu. Co więcej, nadawane znaczenie wpływa na przeżywane emocje i w konsekwencji podejmowane działania. Praca w podejściu poznawczo behawioralnym polega więc na odkrywaniu przekonań kluczowych o sobie, świecie i innych ludziach. Kształtowane są one na przestrzeni życia. Omawiając przeszłość, doszukujemy się jakie wydarzenia, czy jakie osoby ważne kształtowały to w jaki sposób dzisiaj myślimy i działamy. Na co dzień negatywne przekonania są utajone, ujawniają się one w sytuacjach stresujących dla człowieka. Są one z łatwością aktywowane w sytuacjach stresowych w jakiś sposób przypominających negatywne wydarzenie z przeszłości (Salomon, Haaga, 2005). Podczas procesu terapeutycznego zadajemy sobie pytania czy były jakieś wydarzenia, osoby w dzieciństwie, które mogą mieć związek z tym dzisiejszym sposobem myślenia, problemem z którym pacjent zgłasza się do terapii. Zastanawiamy się jak i co mogło mieć wpływ na ukształtowanie się prezentowanej wizji siebie i wizji innych. Podczas pracy terapeutycznej analizujemy przeszłość po to, by zastanowić się wspólnie z pacjentem jak ona mogła wpływać na to co dzieje się teraz.
Prace własne – zadania domowe są to różnego rodzaju techniki, eksperymenty, które pacjent wykonuje poza gabinetem. Wykonanie ich zależy od chęci i woli. motywacji pacjenta. Zadania są proponowane i omawiane z pacjentem, który zawsze może nie wyrazić zgody na ich wykonanie. W dużym stopniu pacjent jest odpowiedzialny za zmiany terapeutyczne. Podejście poznawczo-behawioralne pokazuje krótkoterminowy styl pracy, wyznacza kierunek pracy terapeutycznej, który wynika z teoretycznej koncepcji, modelu powstania danego zaburzenia psychicznego. Jednak warto pamiętać, że Plan terapii jest zawsze dobierany indywidualnie – terapia ma być szyta na „miarę pacjenta”, a nie na odwrót- sztywno wrzucamy pacjenta w dany model, styl pracy. Pytanie o przywiązanie nie wiem co przez to rozumieć? Relacja terapeutyczna polega na empiryzmie opartym na współpracy. Tzn, że praca terapeutyczna polega na współpracy terapeuty i pacjenta, obydwie strony są zaangażowane w proces terapeutyczny, wspólnie wypracowują optymalny przebieg tego procesu. Terapeuta pomaga pacjentowi w odkrywaniu znaczeń, myśli i schematów/strategii postępowania. Terapia poznawczo-behawioralna jest zazwyczaj terapią krótkoterminową. Wydaje mi się, że jest dużo czasu i przestrzeni na rozmowę nt. przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości w kierunku zapobiegania nawrotom danego zaburzenia psychicznego.

Zapraszam do kontaktu :)
Pozdrawiam serdecznie, Kamila Brodziak Gabinet Kreatywnego Rozwoju

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Aleksandra Miklaszewska (Budziarek)

Aleksandra Miklaszewska (Budziarek)

Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta

Łódź

umów wizytę
Barbara Brus

Barbara Brus

Psychoterapeuta, Psycholog

Lublin

umów wizytę
Monika Kortas-Łączna

Monika Kortas-Łączna

Psycholog, Biegły sądowy

Bydgoszcz

umów wizytę
Agata Kuzia

Agata Kuzia

Psycholog, Psychoterapeuta

Wrocław

umów wizytę
Naser Dib

Naser Dib

Chirurg, Bariatra, Flebolog

Warszawa

umów wizytę
Jacek Pasternak

Jacek Pasternak

Psycholog

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących: porady behawioralne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.