Czy asymetria błędników może ulec wyrównaniu?

4 odpowiedzi
Witam. Jakiś czas temu trafiłam do szpitala z silnymi zawrotami głowy, stwierdzono uszkodzenie błędnika. Przyjmowałam leki i obecnie wszystko jest w porządku, zawrotów praktycznie nie mam. Powtórzyłam badania i VNG wykazało asymetrię 24% (norma 25%), czyli górna granica. Stąd moje pytanie: czy ta asymetria się wyrówna czy już taka zostanie? I kiedy mogę spodziewać się nawrotu objawów? Przy każdym przeziębieniu, zimą?
Witam serdecznie!
Pobudliwość błędników w zakresie badania VNG jest oceniana przez program komputerowy - warto przeanalizować wynik badania w łączność z obrazem klinicznym!
Zmysł równowagi w tym jedna z jego składowych ( błędnik) ulega kompensacji. Nie ma reguły - w odniesieniu kiedy mogą pojawić się kolejne dolegliwości?
Najczęstsze przyczyny to:
1. Infekcja wirusowa
2. podłoże naczyniowe
3. czynnik autoimmunologiczny

Pozdrawiam serdecznie!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Asymetria błędników nie ma w tym przypadku znaczenia w nawrotach zawrotów głowy, gdyż nawet przy całkowitym wypadnięciu czynności błędnika po jednej stronie , w okresie 6-8 tygodni występuje tak zwana kompensacja przedsionkowa i zawroty głowy ustępują. Przy nawrotowych infekcjach zawroty mogą być spowodowane niedrożnością nosa i ujść naturalnych zatok przynosowych. W przypadku takich zawrotów głowy badanie VNG nie wykazuje zmian. Pozdrawiam
Witam
W takim przypadku zalecana jest obserwacja (okresowo ENG co 6 m-cy?)
Czasami niestety rzeczywiście przy infekcji czynność błędników może się "zdekompensować" czyli wyst nawrót objawów ale może nie przy każdym przeziębieniu i może w Pani przypadku nie będzie to miało miejsca?
Pozdr
Stanisław Nitek
Prawdopodobnie mogą nigdy nie nawrócić.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.