Czy autyzm się leczy poprzez dietę? Jeśli mam diagnozę powinnam od razy stosować dietę 3x bez?

3 odpowiedzi
Czy autyzm się leczy poprzez dietę? Jeśli mam diagnozę powinnam od razy stosować dietę 3x bez?
Tak, odżywianie jest tutaj bardzo istotne. Warto również wziąć pod uwagę dietę ketogeniczną, chociaż przez 6 msc w roku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,. dieta o której Pani pisze, jeśli dobrze się domyślam, to dieta bez mleka, glutenu i cukru. O ile cukier warto ograniczać w diecie, o tyle w przypadku, gdy brak do tego wskazań , np. celiakii czy nietolerancji laktozy, nie ma powodu, aby ograniczać produkty, które je zawierają. To może skutkować poważnymi niedoborami np. wapnia czy witamin z grupy B. Jeśli już eliminację jakichkolwiek grup produktów należy przeprowadzić przy wsparciu dietetyka. Dieta ketogeniczna ma udowodnione działanie w przypadku padaczki lekoopornej u dzieci, ale jest wprowadzana i realizowana pod ścisłym nadzorem lekarza i doświadczonego dietetyka. Nie znam dowodów na jej skuteczność w przypadku autyzmu. To, co moim zdaniem można zrobić, to zadbać o racjonalną, wartościową i bogatą w witaminy i minerały dietę, która wspiera zdrowie, odporność, układ nerwowy i mikrobiom jelit. Można rozważyć ewentualne wprowadzenie okresowo probiotyków. Dodam, że autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, nie leczy się go, można natomiast pracować m.in. nad umiejętnościami społecznymi i uelastycznieniem schematów zachowania, w związku z czym proszę pomyśleć o współpracy z psychologiem specjalizującym się w pomocy dzieciom i osobom z autyzmem. Dieta może poprawić stan zdrowia i samopoczucie, ale z autyzmu nie wyleczy. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Autyzm to choroba należąca do schorzeń autoimunologcznych. Podłoża schorzeń autoimunologicznych to 1. Zanieczyszczenie metalami ciężkimi. 2. Białka, które mogą wpływać na reakcje dotyczące autoagresji czyli białka mleka - kazeina, zbóż - gluten, czy także białka jaja - takie jak: owoalbumina, owomukoid i owotransferyna) 3. Podłoże genetyczne. 4. Stres. Jeśli mówimy o leczeniu autyzmu to musimy podejść do tego schorzenia w każdym aspekcie. Każdy przypadek oczywiście jest inny i wymaga bardzo dokładniej analizy. Nie dla wszystkich dieta 3 razy bez będzie korzystna, bo tu mogą dochodzić względy psychiczne oraz pewne przyzwyczajenia żywieniowe. Jeśli miałabym dać jakąś wskazówkę, to na pewno warto spróbować diety połączonej z fitoterapią, bardzo dobrze także na wyciszenie sprawdzają się olejki eteryczne, masaże, czy także pomoc psychologa. Najlepiej podejść kompleksowo do osoby i ustalić najlepszy sposób działania, tak by poprawić jakość życia osobie chorej i jej rodzinie.

Eksperci

Aleksandra Szygendowska

Aleksandra Szygendowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Wiktoria Zwierzchowska

Wiktoria Zwierzchowska

Logopeda

Radom

Olimpia Czachowska

Olimpia Czachowska

Logopeda

Włocławek

Emilia Majer

Emilia Majer

Psycholog

Kielce

Wiktoria Dowgiel

Wiktoria Dowgiel

Psycholog

Warszawa

Karolina Wróbel

Karolina Wróbel

Psycholog

Opole

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących usługi: autyzm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.