Czy codzienny lęk egzystencjalny (także w jakimś stopniu naturalnie połączony wątkami filozoficznymi

3 odpowiedzi
Czy codzienny lęk egzystencjalny (także w jakimś stopniu naturalnie połączony wątkami filozoficznymi) "siedzący" notorycznie z "tyłu głowy" niemalże codziennie można zaliczyć do lęku uogólnionego (F41.1) powodującego zmartwienia i trwogę oraz niekorzystne stany afektywne (jednocześnie w "powiązaniu" z zdiagnozowanymi zaburzeniami lękowymi, depresyjnym, osobowościowymi)?
Witam. Opisany rodzaj lęku można zaliczyć do zaburzenia lękowego uogólnionego. W przywołanej sytuacji można jeszcze dokonać diagnozy różnicowej wątków egzystencjalnych i związanych z nimi treści myślenia, aby zastanowić się, czy nie mają one charakteru uporczywych ruminacji depresyjnych. W przypadku diagnozy zaburzenia lękowego lub zaburzenia depresyjnego, poziom współwystępowania obniżonego nastroju i lęku jest dość wysoki. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Myślę, że warto podjąć jakieś działania w tej sprawie.Pozdrawiam serdecznie
Fascynujące pytanie. Z mojej perspektywy (nie znając szerszego kontekstu), to co Pan robi, to próba nadania własnego znaczenia (lęk egzystencjalny) diagnozie (F41.1). Proszę pamiętać, że diagnoza psychiatryczna to opis i klasyfikacja objawów opierający się na określonych kategoriach i statystyce. Służy przede wszystkim w celach praktycznych. Natomiast nie mówi nic o treści Pana osobistego doświadczenia. Oczywiście, może mieć Pan stwierdzone zaburzenie pod tytułem “lęk uogólniony” i jednocześnie przeżywać je jako lęk egzystencjalny (prawdopodobnie większość filozofów z nurtu egzystencjalnego również otrzymałaby tą samą diagnozę). Pytanie, jakie warto sobie zadać, to: jak chce Pan rozumieć swoje lęki? Myślę, że oprócz farmakoterapii, rozmowa z terapeutą mogłaby przynieść Panu wiele cennych korzyści.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.