Czy coś takiego jak syndrom przewlekłego zmeczenia istnieje? Czy potrafi Pan to wyleczyć?

6 odpowiedzi
Ciągłe uczucie zmęczenia trwające juz 2 lata, brak chęci do czegokolwiek,brak checi podniesienia się z lozka, bole glowy, brak koncetracji, nadmierna senność. Badania z cyklu "internista zleca" w 90% dobre. Czy to jest przypadłość którą leczą psychiatrzy? jak sobie z tym poradzić? czy na wizytę do Pana przyjść z jakimiś juz zrobionymi badaniami (np. morfologia czy tarczyca?). Jak sobie z tym poradzić?
Lekarska diagnoza brzmi nieco inaczej niż "syndrom przewlekłego zmęczenia". By ją postawić lekarz psychiatra musi najpierw zbadać pacjenta. Przyczyn objawów opisywanych przez Panią jest wiele i dlatego nie ma odpowiedzi na pytanie: "Czy potrafię wyleczyć". Nawet na pewno psychiatrzy zajmują się ludźmi przeżywającymi cierpienia opisywanymi przez Panią,. Na wizytę do psychiatry dobrze jest przynieść wszystkie dokumenty medyczna. Jeśli zdecyduje się Pani na wizytę u mnie, też proszę o te dokumenty. Mam powody do mniemania, że sama Pani nie poradzi sobie z objawami. I to nie dla ich ciężkości ale dlatego, że tu zdrowy rozsądek nie wystarczy. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, zespół przewlekłego zmęczenia realnie istnieje, choć jest rzadko rozpoznawany. Oprócz zmęczenia występują też bóle mięśni i głowy. Przyczyny są różne, wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, ale też przebyte choroby, zwłaszcza wirusowe. Nie ma specyficznego leczenia, przede wszystkim zaleca się stopniowo zwiększną aktywność fizyczną, czasem leki przeciwdepresyjne o dziłaniu aktywizującym, z różnym skutkiem. Na świecie najczęściej zajmują się tym psychiatrzy, u nas różnie. Zdarza mi się leczyć takich pacjentów. Zaprzaszam na wizytę.
Opisane objawy mogą wskazywać na różne zaburzenia, także psychiczne (które możemy diagnozować po wykluczeniu przyczyn somatycznych): neurastenia, depresja, dystymia, zaburzenia lękowe, otępienie i inne. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. Na wizytę proszę przynieść wyniki badań.
Objawy, które Pani/Pan podaje przy braku tłumaczących je odchyleń w badaniach faktycznie mogą wskazywać na przewlekłe zaburzenie nastroju. Na wizytę proszę przynieść wyniki badań i konsultacji wykonane w ostatnim pół roku.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam
Syndrom przewlekłego zmęczenia może być objawem wielu różnych chorób z zakresu co najmniej kilku specjalizacji. Dobrze że internista zlecił wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia kilku podstawowych przyczyn takiego stanu jak chociażby wspomniana przez Pana/Panią niedoczynność tarczycy czy anemia. . Od strony psychiatrii takie objawy mogą towarzyszyć depresji. Na wizytę na pewno warto przenieść zrobione badania do wglądu. W celu przeprowadzenia konsultacji zapraszam.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jest dużo powodów ciągłego uczucia zmęczenia. Najczęstszymi są stany niedoborowe, które dotyczą najczęściej witamin, mikroelementów czy hormonów. Po ich wykluczeniu można myśleć o powodach natury psychicznej. Przed wizytą u mnie prosiłbym o badanie u endokrynologa.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.