Czy da się w pełni wyleczyć zaburzenia miesiączkowania wywołane nieracjonalnym odchudzaniem?

1 odpowiedzi
Witam, w gimnazjum dostałam po raz pierwszy okresu, później byłam chora - dość mocne przeziębienie z antybiotykami przez co schudłam i okres nie pojawił się już przez 3 lata. Byłam u ginekolog, która powiedziała, że w tym wieku to normalne i muszę czekać. W 1 klasie liceum zaczęłam miesiączkować znowu, ale nie na długo.. nieracjonalne odżywianie sprawiło że przytyłam ok. 8-9kg. Chciałam szybko zrzucić zbędny tłuszczyk i przeszłam na dość restrykcyjną dietę. Oczywiście nie zdawałam sobie całkowicie sprawy z konsekwencji tego co zrobiłam, bo okres zanikł na ok. 1,5 roku. Próbowałam zmienić dietę, jadłam racjonalnie ale nie odmawiałam sobie niczego, ale na nic się to zdało.. przyznam że zwlekałam z wizytą u lekarza, bo wiedziałam że sama jestem sobie winna no i myśłałam że to wszystko się jakoś samo unormuje. W listopadzie 2015r. odwiedziłam ginekologa ponownie, a od grudnia 2015r. zaczęłam miesiączkować od nowa, byłam przeszczęśliwa, bo na wcześniejszej wizycie ginekolog powiedziała mi że mam zbyt mało hormonów obwodowych (niskie TSH ale już w normie), mogę wgl nie miesiączkować a nawet być bezpłodna. Przeżyłam straszną traumę w związku z tym, ale kiedy wszystko zaczęło się stabilizować, uspokoiłam się. Preparat jakiego używałam to femoston, nigdy nie zdażyło mi się pominąć żadnej tabletki, troszkę przy nim przybrałam, ale to pewnie ze względu na wzrost apetytu ale ogólnie tolerowałam go dość dobrze. Od miesiąca biorę femoston mite, po którym mam wahania nastroju, czuję się taka strasznie przygnębiona, zakłądam że to przez zmniejszenie estrogenów, co jakiś czas woda odkłada mi się w organizmie i miesiączka w tym miesiącu się nie pojawiła. Lek ten sprawił, że jeszcze bardziej wzmógł mi się apetyt i przytyłam przy nim jakieś dodatkowe 2kg. Nie to mnie jednak najbardziej martwi, a moje miesiączkowanie, chciałabym żeby wszystko się jakoś ustabilizowało.. Czy może tak być, że ginekolog zbyt wcześnie zmniejszyła dawkę hormonów dla mnie? Proszę o pomoc i szybką odpowiedź, gdyż strasznie mnie to męczy. Dodam że jestem młoda, mam 19 lat i przeraża mnie myśl, że mogę być bezpłodna..
Witam
Proszę słuchać się swojego ginekologa a wszystko będzie dobrze, zaburzenia miesiączkowania spowodowane nieprawidłowym odżywianiem jak najbardziej da się wyleczyć tylko trzeba czasu Myślę,że do pracy z ginekologiem przydałby się dietetyk.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Zbigniew Liber

Zbigniew Liber

Ginekolog, Seksuolog

Kraków

Iwona Macudzińska-Lisiecka

Iwona Macudzińska-Lisiecka

Ginekolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Łęczyca

Alicja Halbersztadt

Alicja Halbersztadt

Ginekolog

Wrocław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 471 pytań dotyczących usługi: zaburzenia miesiączkowania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.