Czy depresja musi byc tak okrytna ???

8 odpowiedzi
Dzien dobry
Bardzo dziekuje za odpowiedz na moje zagadnienie wzgledem mojej depresji.
Jak juz wspominalam to mieszkam i pracuje w UK i od maja mam problem z deprasja lekowa...lekarz internista zapisal mi Citalopram ( 1x1 20 mg ) i Propranolol ( 1x1 20 mg ) a gdy czulam sie gorzej zwiekszyl mi dawke tego leku na (40 mg 3x1 ) ale i tu zle sie czulam wiec bralam 2x 20mg ) i przez jakis czas bylo dobrze lecz po jakims czasie czulam sie coraz gorzej ,mialam silne zawroty glowy,ktore powtarzaly sie co drugi dzien przez ponad tydzien.
Ponownie poszlam do lekarza i przepisal mi Seroxat 1x20 mg i wspomagajaco Diazepam 2mg,ktory biore przed wyjsciem do pracy raz dziennie od jakis dwoch tygodni i czuje sie jakos lepiej ale gdy musze wyjsc gdzies sama dalej lub cos zrobic to lapie mnie lek,ktory paralizuje mnie strachem i wtedy wpadam w panike co nie jest dobre i ja to wiem ale to sie dzieje mimo moich staran.
Mam pytanie czy moge zwiekszyc dawke leku Diazepam i czy nie jest to lak uzalezniajacy gdyz boje sie zeby nie narobic sobie wiekszej szkody niz mam czy po prostu zmienic lek na inny.
Wiem i zdaje sobie sprawe z tego,ze trudno tak bez bezposredniej komunikacji z pacjentem ,,wystawic recepte,, ale tu gdzie mieszkam to jest bardzo spory problem na dostanie sie do Psychiatry i dlatego szukam pomocy wlasnie tutaj.
Z powazaniem...pacjentka z UK
Witam Pana.
Diazepam to lek który przynosi natychmiastową redukcję lęku lecz ja go Panu w większych dawkach nie zalecał bo z czasem mogłoby dojść do uzależnienia. Diazepam proszę przyjmować doraźnie w większej dawce jeśli doszło do zaostrzenia lęku, niepokoju przechodzącego w panikę. Sprawą kluczową jest podniesienie dawki Seroxatu do 40mg /24h. Propranolol jest w dawkach 10mg i 40mg w tabletkach (zakładam, iż doszło do pomyłki gdyż pisze Pan 1x1 20mg). W dużych dawkach wpłynie na zwolnienie akcji serca więc również nie zalecam przyjmowania go w dużych ilościach. Wkrótce pojawię się na skype by nieść porady naszym rodakom w UK.
P.S. Większe dawki Seroxatu działają z opóźnieniem lecz nie uzależniają więc trzeba wykazać się cierpliwością w oczekiwaniu na poprawę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
Diazepam jest to lek uzależniający i nie powinno się go stosować przez okres dłuższy niż 8-12 tygodni. Proszę dalej konsultować leczenie z lekarzem prowadzącym. Ponadto warto poszukać terapii, najlepiej w nurcie poznawczo - behawioralnym (w języku Polskim).
Pozdrawiam.
Diazepam jest lekiem uzależniającym. Jeśli go zażywać to co najwyżej na doraźnie lub przez okres ok 1 m. Diazepam działa objawowo redukując objawy lękowe na pewien czas (najczęściej kilka godzin) po czym przestaje działać i wszystko wraca. Ten lek nie wyleczy "depresji" ani zaburzeń lękowych. Natomiast Citalopram i Seroxat powinny pomóc jeśli są zażywane odpowiednio długo. Jeśli jednak nie działają to wskazana jest kontrola u lekarza psychiatry. Konieczna jest odpowiednia diagnostyka, zrobienie badań dodatkowych, być może pomoc psychologiczna i psychoterapia.
Niestety Diazepam jest lekiem z grupy benzodwuazepin uzalezniajacy. Nie polecalabym samodzielnego zwiekszenia dawki. Najdroższe wyjście jest takie , aby zmodyfikowac farmakoterapię do bardziej skutecznej i bezpiecznej. Jeśli jest potrzebna przyjmowania leków przeciwlekowych proponowałabym alprazolam długodziałajacy rano, krótko dzialajacy ewentualnie doraźnych.. Jeśli leczenie SSRI jest prowadzone prze 4 -6 tygodni bez efektu tojest to wskazanie do zmiany leku. Zwiększanie dawki Propranololu moze prowadzić do spadku ciśnienia tętniczego krwi.
Faktycznie diazepam stosowany przewlekle tj codziennie przez wiele tygodni, może uzależnić. Jednak gdy stosuje sie go przez 3-4 tygodnie lub doraźnie do potencjał uzależniający jest znikomy. Należy pamiętać aby odstawiać ten lek stopniowo. Jako podstawowe leczenie zaburzeń nastroju i objawów lęku stosuje się leki p/depresyjne jak citalopram czy paroksetyna. Niestety, na pełne działanie tych lekow trzeba poczekać 2-4 tygodni. Ważne aby każdą zmianę leczenia konsultować z lekarzem. Pozdrawiam
Witam,
niestety diazepam jest lekiem uzalezniającym, pogarszającym sprawność psychofizyczną- stąd powinien być stosowany jak najkrócej w jak najmniejszych dawkach. Seroxat (paroksetyna) ma zazwyczaj silniejsze działanie przeciwlękowe od citalopramu- więc radziłbym raczej poczekać na pełne działanie tego leku i nie zwiększać diazepamu, gdyż odstawienie tego drugiego może być problematyczne.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Diazepam jest lekiem , który uzależnia przy zażywaniu dłuższym niż 4-5tygodni. Jest lekiem do stosowania doraźnego , absolutnie nie zaleca się nim przewlekłego leczenia!!!!. Proponowałaby zwiększyć seroxat do 30--40mg/d i ocenić stan za około 3-4tygodnie . Pozdrawiam
Dzień dobry. Paroxetyna (Seroxat) jest lekiem często stosowanym w leczeniu zaburzeń lękowych (również z napadami paniki). Efekt działania leku ocenia się po około 4 tygodniach regularnego stosowania. W zależności od tolerancji leku i efektu działania lekarz podejmuje dalsze decyzje odnośnie wysokości dawki. Diazepam i inne benzodiazepiny mają potencjał uzależniający (przy dłuższym stosowaniu) i nie należy ich traktować jako leczenia głównego, jednak często są zalecane w pierwszej fazie leczenia, dopóki główny lek nie opanuje objawów. Jeśli nie ma Pani możliwości leczenia się u psychiatry, proponuję kontynuować leczenie u lekarza, który włączył lek. Według Pani opisu leczenie przebiega zgodnie z obowiązującymi standardami i nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie.

Eksperci

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Aneta Baranowska

Aneta Baranowska

Psycholog

Skawina

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.