Czy dla angiografii wieńcowej alternatywą może być tomografia komputerowa serca ? Bardzo boj
1
odpowiedzi
Czy dla angiografii wieńcowej alternatywą może być tomografia komputerowa serca ? Bardzo boję się tego pierwszego badania, nie jestem odporna na ból, przeraża mnie "grzebanie w żyłach". Pozdrawiam
Szanowna Pani, pyta Pani o bardzo ważną sprawę. Jako kardiolog zajmujący się przez ponad 25 lat obrazową diagnostyką choroby wieńcowej czyli po prostu wykonywaniem koronarografii (=angiografii wieńcowej) oraz zabiegowym leczeniem pacjentów (czyli wykonywaniem angioplastyki wieńcowej, wszczepianiem stentów itp.), jednocześnie obserwujący od samego początku rozwój tomografii komputerowej tętnic wieńcowych jako nowej metody obrazowania tętnic wieńcowych czuję się kompetentny do zajęcia się Pani pytaniem. Krótka odpowiedź brzmi następująco: tak, może być alternatywą, ale jednak w dalszym ciągu przede wszystkim dla tych pacjentów, u których podejrzenie choroby wieńcowej nie potwierdzi się w następstwie takiego badania. Jeżeli jednak w CT stwierdzi się obecność zwężeń w tętnicach w sercu (lub zostanie wysunięte takie podejrzenie), wtedy jednak w większości sytuacji praktykuje się wykonanie inwazyjnej, klasycznej koronarografii w celu dokładnej oceny tych zwężeń i zaplanowania leczenia. Oznacza to drugie badanie z podaniem środka cieniującego (=tzw.kontrastu) i użyciem promieni rentgenowskich. Gdyby u takiego pacjenta od razu wykonać koronarografię, byłoby tylko jedno badanie. Na ogół przyjmuje się następującą strategię: gdy uważa się, że ryzyko, że w badaniu potwierdzi się choroba wieńcowa, jest duże, wtedy od razu wykonuje się inwazyjną koronarografię, a CT tętnic wieńcowych nie jest dobrą alternatywą. Jeżeli natomiast uważa się, że ryzyko stwierdzenia choroby wieńcowej jest małe, że raczej chodzi o wykluczenie choroby, wtedy można wykonać CT zamiast koronarografii - jeżeli jakość badania będzie dobra i nie uwidoczni się zwężeń, wtedy koronarografia jest już niepotrzebna i pacjent unika tego, czego się Pani boi, czyli "grzebania w żyłach". Ja osobiście, mając na swym koncie wykonanych kilka tysięcy koronarografii, doskonale rozumiem Pani obawy i sam tez z pewnością wolałbym uniknąć inwazyjnego badania - o ile takie postępowanie byłoby sensowne. Doradzam Pani ponowny kontakt z kardiologiem, który przeanalizuje dokładnie Pani dolegliwości, wyniki nieinwazyjnych badań (jak np. EKG spoczynkowe, EKG wysiłkowe, być może także Holter, echo, itp.) i razem z Panią ustali, które badanie będzie dla Pani bardziej wskazane, w Pani konkretnej sytuacji. Proszę też pamiętać, że szczególnie w przypadku CT tętnic wieńcowych ogromne znaczenie ma, na jakim sprzęcie takie badanie jest wykonywane i jakie jest doświadczenie lekarza, który je ocenia - są ośrodki, które poleciłbym bardziej niż inne.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.