Czy długotrwała nerwica może objawiać się bólami oczu? Osoba mi bliska od kilku lat boryka się z pro

4 odpowiedzi
Czy długotrwała nerwica może objawiać się bólami oczu? Osoba mi bliska od kilku lat boryka się z problemami z oczami, początkowo zdiagnozowane było zapalenie brzegów powiek które zostało wyleczone. Mimo regularnych wizyt okulistyczny lekarz okulista stwierdził że oczy są zdrowe. Czy te realne objawy bólu, pieczenia mogą wynikać z psychiki/nerwicy? Osoba uskarżająca się na bóle od długiego czasu jest w ciągłym stresie.
Dzień Dobry Pani/Panu,

Dziękuje za kontakt :)

Zasygnalizowany symptom, wskazuje na jeden z objawów "nerwicy".

Z mojej strony zachęcałabym, do podjęcia psychoterapii, najlepiej
w paradygmacie poznawczo-behawioralnym, która byłaby efektywną formą terapii zaburzeń
nerwicowych/lękowych.

Serdeczności oraz zadowalającego samopoczucia życzę!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
mgr Hanna Markiewicz
Psycholog, Psychotraumatolog
Żelechów
Dzień dobry,
Zaburzenia nerwicowe bardzo często przyczyniają się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych. Nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia. Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie, napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju, nieumiejętność odpoczywania… Każdy lęk, również ten o własne zdrowie, przyczynia się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych. W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe, mogą odczuwać różne objawy wywołane rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności, ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno, zawroty głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk. Wędrujący po ciele ból czy drętwienia i wszelkiego rodzaju dolegliwości mogą występować prawie we wszystkich częściach ciała i narządów wewnętrznych. Życie z nerwicą lekową to ciągły lęk, udręka i nasilające się dolegliwości fizyczne, które jeszcze bardziej potęgują ten paniczny lęk.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe, trzeba poznać dokładnie naturę problemu, dotrzeć do jego źródła i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam do podjęcia psychoterapii.
Gdyby bliska Pani/Panu Osoba chciała porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz
psycholog
mgr Dariusz Trzebuniak
Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta
Kraków
Dzień dobry, opisywany symptom może wskazywać na jeden z objawów zaburzenia nerwicowego (lękowego). Długotrwałe doświadczenie stresogennych sytuacji może być niekorzystne dla organizmu. W tej sytuacji zaleciłbym konsultację psychologiczną/psychoterapeutyczną, aby móc przyjrzeć się bliżej problemowi.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
mgr Piotr Grzesiński
Psycholog, Psychoterapeuta
Kraków
Dzień dobry. Jak najbardziej. Bóle oczu (jak i wszelkich innych części ciała) mogą mieć przyczynę w psychice i w zaburzeniach nerwicowych. W takiej sytuacji ból nie zniknie, dopóki nie zostanie rozwiązane źródło problemu. Oczywiście zawsze w takiej sytuacji kluczowe jest wykluczenie źródła somatycznego, ale z tego co Pani/Pan opisuje, to takie działanie zostały już w tej sytuacji podjęte. Warto więc skonsultować się z psychoterapeutą lub psychiatrą, który pomoże rozeznać przyczyny opisywanych trudności i umożliwi pracę nad źródłem problemu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.