Czy dobrej jakości suplementy warto jest wrażać do codziennej diety?

13 odpowiedzi
Moja znajoma korzysta z porad fachowej dietetyczki. Od jakiegoś czasu współpracuje ona z firmą zajmującą się suplementami diety produkowanymi przez firmę z Finlandii i poleciła je mojej znajomej, która twierdzi, że przy odpowiednim stosowaniu przynoszą wymierne korzyści. Rzeczywiście skład jest zadowalający, ale jak jest w praktyce stosując tego typu preparaty?
W mojej praktyce staram się bilansować dietę w taki sposób, aby była bogata w witaminy i składniki mineralne. Uważam, że warto korzystać z naturalnych źródeł. Oczywiście są sytuację, gdy suplementacja jest niezbędna. Dotyczy to przede wszystkim witaminy D3, której odpowiedni poziom w organizmie ma niewiele osób, szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Z suplementami trzeba uważać, często mogą być zbędne w diecie. Zazwyczaj niedobory składników mineralnych czy witamin udaje się uzyskać z naturalnego pożywienia i do tego zachęcam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, jeśli jest podstawa do wspomagania diety suplementami (braki witamin i minerałów) to myślę że można stosować, ale należy pamiętać że nie zastąpią one odpowiednio zbilansowanej i dobranej diety. Pozdrawiam
Witam,
każdy preparat, który jest suplementem diety nie jest w pełni przebadany, a bardzo często wprowadzany na rynek bez fachowych i rzetelnych badań. Domyślam się, że preparat ma wspomagać dietę redukcyjną. Według mojej opinii, właściwie dobrana i zbilansowana dieta da odpowiednie skutki. Bez dodatkowego wspomagacza.
Pozdrawiam
Natalia Makowska
Współczesna żywność niestety zawiera dużo mniej składników odżywczych niż kiedyś dlatego zasadne jest korzystanie z suplementacji. Oczywiście dobór preparatu należy uzależnić od sposobu odżywiania, stylu życia i istniejących schorzeń. Osobiście nie polecam stosowania suplementów wspomagających odchudzanie, ponieważ bez odpowiedniej diety one i tak nie dają żadnych efektów. Natomiast suplementy uzupełniające dietę w brakujące składniki faktycznie mogą poprawić funkcjonowanie organizmu. Podkreślam jednak, że suplementację należy dobierać indywidualnie.
Ja w swojej praktyce skupiam się na bilansowaniu zapotrzebowania na składniki i substancje minaralna za pomocą diety. Podchodzę bardzo ostrożnie do suplementów, większość z nich zwyczajnie nie działa, a korzyści mają jedynie producenci. Nie neguję suplementacji, ale proszę o rozsądek i selekcję. Jako świetne uzupełnienie diety uważam naturalne produkty takie jak zioła, soki, nasiona i wszelkie inne dary natury. Z pewnością suplementować warto witaminę D, bo niestety nie jesteśmy w stanie jej syntetyzować przy panującym u nas niskim nasłonecznieniu oraz nie ma możliwości, żeby dostarczyć ja z pożywienia w wymaganej ilości..
Witam serdecznie, Nie jestem zwolenniczką stosowania jakichkolwiek "wspomagaczy" podczas odchudzania.
Uważam, że prawidłowo zbilansowany jadłospis oraz aktywność fizyczna są gwarancją uzyskania właściwej wagi i sylwetki.
Suplementy zalecam jedynie przy stwierdzeniu niedoborów poszczególnych składników (tylko, jeśli rzeczywiście istnieje ku temu wskazanie).
pozdrawiam,
Małgorzata Bellwon
Witam Panią, a o jakiego typu są to suplementy? Trudno odpowiedzieć Pani na pytanie, bez znania szczegółów.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Skrzyńska
Witam,
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Nie mam bowiem informacji, w jakim celu stosowane są przez Pani znajomą wspomniane suplementy i jakie jest ich działanie.
Mogą być to suplementy, które mają na celu uzupełnienie niedoboru składników mineralnych. Mogą to być również suplementy, które wg producenta miałyby przyspieszyć metabolizm i „wspomóc odchudzanie”.
Przy niedoborach składników mineralnych, mogących być wynikiem między innymi niskokalorycznych diet redukcyjnych (niezalecanych), niezbędne jest stosowanie suplementów witaminowych aby zapewnić organizmowi równowagę.
Niezależnie jednak od charakterystyki wspomnianych środków, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie ma potrzeby dodatkowego wspomagania się jakimikolwiek suplementami. Co więcej – należy zdawać sobie sprawę, że odpowiednia dieta ma na celu nie tylko osiągnięcie celu w postaci konkretnej ilości kilogramów masy ciała, ale również „pokazanie” organizmowi Pacjenta, jak ma funkcjonować przy odpowiednio zbilansowanym żywieniu, co owocuje stabilną regulacją metabolizmu i stabilizacją w kwestii masy ciała. Opierając swoją dietę na „wspomagaczach” tego typu rezultatów nie uzyskamy, przez co efekt w większości przypadków jest iluzoryczny a problemy powracają niedługo po odstawieniu wspomnianych „wspomagaczy”.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą.

Pozdrawiam,
Witam serdecznie,

Trudno ocenić bez wiedzy jaka to firma, jakie preparaty i jakie niedobory ma koleżanka oraz jaka dietę stosuje. Każdy lek posiada swoją biodostępność ( to jak się wchłania do organizmu i jak organizm wykorzystuję dany preparat). Trudno udzielić mi odpowiedź na to pytanie bez znajomości powyższych danych. Są sytuację kiedy wskazane jest przyjmowanie suplementów w zależności od choroby , niedoborów danego organizmu i diety. Czasami wystarczy ułożenie odpowiedniej diety, na początek proponowałabym zbadanie laboratoryjne niedoborów danego pierwiastka czy składnika a następnie zastanowienie się czy dietą można uzupełnić dany składnik czy należy włączyć suplementację.

Pozdrawiam,

Gosia Frajberg
Jeśli dieta jest dobrze zbilansowana i urozmaicona nie ma konieczności stosowania suplementów diety. Można stosować okresowoniektóre witaminy i minerały, które ciężko dostarczyć z pożywieniem np. wit. D3 lub kwasy Omega3 - gdy w diecie jest mało ryb, ale inne preparaty nie są potrzebne.
Witam,
nie pisze Pani jakie dokładnie to preparaty i jakie mają działanie. Suplementy diety to środki spożywcze, a nie medyczne. Ich skuteczność nie musi być udowodniona w badaniach.
Suplementy powinny być zawsze dobierane indywidualnie do zapotrzebowania konkretnej osoby.
Pozdrawiam Olga Kaczmarczyk
Wszystko zależy jakie są to suplementy i jakich efektów Pan/Pani oczekuje. Jeśli są to suplementy wspomagające odchudzanie to mogą być one skuteczne, ale nie powodują trwałego spadku masy ciała. Po ich odstawieniu (jeśli w naszym żywieniu i aktywności fizycznej nic się nie zmieniło) zazwyczaj pojawia się efekt jojo. Jeśli natomiast są to suplementy witaminowe należy się zastanowić czy rzeczywiście ich potrzebujemy. Nawet jeśli ich skład jest zadowalający, nigdy nie wiemy jaka jest ich przyswajalność (czyli np. ile z danej dawki witaminy A rzeczywiście trafi do organizmu). W stanach niedożywienia, wzmożonego wysiłku lub wyczerpujących chorób suplementacja jest dobrym rozwiązaniem. W celu zgłębienia tematu zapraszam na konsultację.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ja osobiście uważam, że suplementy diety nie są Nam potrzebne, tylko w wyjątkowych przypadkach, na co dzień nie zalecam, Pozdrawiam

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.