Czy duży brzuch u kota to zapalenie otrzewnej?

7 odpowiedzi
Dzień dobry, kilka dni temu adoptowałam 3 letnią kotkę, wiem, że miała dwa mioty kociąt, mieszkała pod sklepem, została wysterylizowana 15 grudnia 2015, była dwa razy odrobaczona, nie jest zaszczepiona. Kotka jest nieduża, raczej drobna a problem to duży brzuszek, wygląda jakby była w ciąży, brzuszek jest w miarę miękki i przy dotyku niebolesny. Miała duży brzuszek gdy ją odławiano. Stojąc za Kotką po prawej stronie brzuszka, między żebrami a udem, jest wyczuwalna wypukłość. Na kupę udaje się co dwa dni, udało się bez biegunki po zmianie karmy. Je regularnie mięsko, mokrą i suchą karmę bez zbóż. Martwi mnie ten brzuszek, chciałam jej dać kilka dni spokoju po przeprowadzce, zanim udamy się do Lekarza, ale naczytałam się o FIP, zapaleniu otrzewnej i chcę aby była zdrowa. Śpi około 18 h na dobę, nie widać innych objawów niepokojących. Pozdrawiam serdecznie i proszę o radę.
Witam serdecznie, koniecznie trzeba udac do lekarza weterynarii mozliwosci jest killa trudno mi bez badan I ogladania pacjenta stwierdzic co to jest.Zachecam do wizyty .Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Szanowna Pani, istnieje wiele chorób, których objawem może być powiększony obrys brzucha i wrażenie "dużego brzuszka". Konieczna jest zatem konsultacja lekarsko - weterynaryjna. Radzę udać się z kotką do prowadzącego lekarza weterynarii.
Pozdrawiam.
Maciej Szpak
Dzień dobry!
Aby spróbować odpowiedzieć na pytanie jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy najlepiej wykonać badanie kliniczne połączone z badaniem USG. Badanie USG pozwala wykryć lub wykluczyć najczęstsze przyczyny powiększenia obrysu brzucha. Rzeczywiście jedną z przyczyn, które powoduję wodobrzusze u młodych kotów jest zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP). W zdecydowanej większości przypadków objawy występują u kotów które nie ukończyły drugiego roku życia. Musimy wykonać badanie USG aby potwierdzić lub wykluczyć obecność płynu i/lub guzów nowotworowych w jamie brzusznej gdyż w przypadku tej kotki są to dwa najbardziej prawdopodobne, poza otyłością, scenariusze. tłumaczące powiększenie brzucha. Zapraszam.
Dzień dobry. Gdyby koteczka miała zapalenie otrzewnej, zauważylny byłby spadek apetytu, osowiałość, przyjmowanie skulonej pozycji ze zwieszoną głową. Jeśli wypukłość jest po jednej stronie brzuszka, należy zrobić badanie usg jamy brzusznej.
Dzień dobry, powiększone powłoki brzuszne nie są charakterystyczne dla jednej choroby, może to być FIP ale również wodobrzusze powodowane różnymi czynnikami ( zapalenie otrzewnej, niewydolność krążeniowa itd.) czy jakaś zmiana guzowata, która powoduje powiększenie powłok brzusznych ale również może to być zarobaczenie. To, że kotka przesypia 18h dziennie może być również objawem chorobowym. Żeby dowiedzieć się czy to na pewno coś poważnego niezbędne są dodatkowe badania np. usg jamy brzusznej, dlatego trzeba udać się do lekarza weterynarii. Pozdrawiam.
Takie objawy mogą sugerować zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP), do potwierdzenia konieczne są wykonanie badania USG jamy brzusznej oraz po stwierdzeniu obecności płynu w przestrzeni otrzewnowej: punkcja i test Rivalta.
Jednakże powiększony obrys brzucha nie zawsze świadczy o FIP, możliwe są liczne inne przyczyny takiego obrazu takie jak zarobaczenie, stenoza odźwiernika czy zmiany guzowate w jamie brzusznej.
Lekarz weterynarii może wykonać testy zz krwi kotki na choroby zakaźne m.in.FIP również w domu- wtedy jest mniej stresu. Proszę znaleźć takiego lekarza, albo pojechać do lecznicy. Jeśli jest Pani z Piły lub okolic mogę dojechać do domu i takie testy zrobić. Mój tel. 601/568/858. Pozdrawiam

Eksperci

Monika Toborek

Monika Toborek

Weterynarz

Warszawa

Igor Kochanowski

Igor Kochanowski

Weterynarz

Opole

Magdalena Małek

Magdalena Małek

Weterynarz

Wrocław

Adrian Janiszewski

Adrian Janiszewski

Weterynarz

Kraków

Aliaksandr Herashchankau

Aliaksandr Herashchankau

Weterynarz

Warszawa

Joanna Słocińska

Joanna Słocińska

Weterynarz

Gdańsk

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 230 pytań dotyczących usługi: choroby zwierząt
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.