Czy dysmorfofobia nieurojeniowa na punkcie swojego wyglądu ma ścisłe korelację z fobią społeczną dot

3 odpowiedzi
Czy dysmorfofobia nieurojeniowa na punkcie swojego wyglądu ma ścisłe korelację z fobią społeczną dotyczącą pokazywania pewnych części ciała? Chodzi o to, że jedne zaburzenie ma wpływ na drugie zaburzenie i to jakby zamknięte koło...
Dzień dobry,

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Dysmorfofobia rzeczywiście może (choć nie musi) prowadzić do obniżenia samooceny, lęku przed oceną, nawet do fobii społecznej. Z drugiej strony, wszystkie te stany ograniczają możliwość otrzymania od innych ludzi informacji zwrotnej, że z naszym ciałem wszystko jest w porządku, co może utrudniać wyjście z choroby (nic nie stanowi przeciwwagi dla naszych, błędnych, przekonań na swój temat). Wszędzie tu jest "może" i to nieprzypadkowo. Choć istnieje taki schemat i jest on często opisywany, wcale nie musi się wykształcić, ani też nie musi zawierać konkretnie elementu fobii.

Wszelkie pytania dotyczące własnego stanu psychicznego najlepiej jest zadać specjaliście (psycholog, psychoterapeuta) podczas wizyty.

Pozdrawiam,
Anna Głowocz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dysmorfofobia w swojej definicji oznacza " nie czucie" i nie doświadczanie siebie w swoim ciele, jako komfortowego, wystarczającego. Wydaje się niemożliwym bycie w satysfakcji z innymi i wśród innych, kiedy nie jesteśmy osadzeni w sobie. Do każdego braku i zranienia, jakie nosimy w sobie może "przykleić" się fobia. Kiedy przyjmujemy samych siebie w pełni, nasze relacje ze światem robią się zdrowsze i spokojniejsze.
Dzień dobry, Dysmorfofobia to Dysmorfofobia. Fobia społeczna to fobia społeczna. Z mojej perpsketywy to ważne, aby postawić spację między tymi zaburzeniami. Oczywiście ludzie mogą również zmagać się z więcej niż jednym zaburzeniem psychicznym. Dysmorfofobia może wpływać na wiele obszarów życia, co powoduje cierpienie w relacjach społecznych lub relacyjnych. Aby wyklarować te 2 pojęcia podzielę się kawałkiem wiedzy. Być może pozwoli to postawić spację między tymi 2 zaburzeniami :) Oto kryteria Dysmorfofobii wq DSM V - A. Obsesją nt. jednej lub kilku postrzeganymi wadami lub defektami wyglądu fizycznego, które są niezauważalne lub wydają się niewielkie.
nie są zauważalne lub wydają się nieznaczne dla innych.
B. W pewnym momencie w trakcie trwania zaburzenia, osoba wykonywała powtarzające się zachowania (np.
powtarzające się zachowania (np. sprawdzanie w lustrze, nadmierna pielęgnacja, skubanie skóry, szukanie uspokojenia) lub czynności psychiczne (np. porównywanie swojego wyglądu z wyglądem innych osób) w odpowiedzi na obawy dotyczące wyglądu.
C. Zaabsorbowanie wyglądem powoduje klinicznie istotne cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania społecznego, zawodowego lub w innych ważnych obszarach.
D. Zaabsorbowanie wyglądem (nadmierne). Obawy związane z tkanką tłuszczową lub
u osoby, której objawy spełniają kryteria diagnostyczne zaburzeń odżywiania.

Natomiast, kryteria wq DSM V dotyczące fobii społecznej sa następujące A. Wyraźny strach lub lęk przed jedną lub więcej sytuacjami społecznymi, w których dana osoba jest
narażona na ewentualną kontrolę ze strony innych osób. Przykłady obejmują interakcje społeczne (np. prowadzenie rozmowy, spotykanie nieznanych osób), bycie obserwowanym (np. jedzenie lub picie) oraz występowanie przed innymi (np. wygłaszanie przemówienia).
Uwaga: U dzieci lęk musi występować w otoczeniu rówieśników, a nie tylko podczas interakcji z dorosłymi.
B. Osoba obawia się, że zachowa się w sposób lub wykaże objawy lękowe, które zostaną negatywnie ocenione (np.
zostaną negatywnie ocenione (tj. będą upokarzające lub zawstydzające; doprowadzą do odrzucenia lub obrażą innych).
lub obrazi innych).
C. Sytuacje społeczne prawie zawsze wywołują strach lub niepokój.
Uwaga: U dzieci lęk lub niepokój może być wyrażany przez płacz, napady złości, zamrażanie,
lgnięcie, kurczenie się lub niemówienie w sytuacjach społecznych.
D. Sytuacje społeczne są unikane lub znoszone z silnym lękiem lub niepokojem.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź wniosła chociaż trochę :) Życzę miłego dnia,

Mgr Angelika Żyłka

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.