Czy farmakoterapia jest na pewno uzasadniona w moim przypadku?

5 odpowiedzi
Witam, nie wiem co mam zrobić. Mój problem wygląda tak, że dostałem leki od psychiatry, po których czuję się coraz gorzej. Czuję się po nich uziemiony, ograniczony i o nasilonej depresji, zupełnie nie mogę się skupić. Rzecz w tym, że przed zgodą na ich przyjęcie (miały mnie rzekomo dodatkowo jeszcze wspomóc) pierwszy raz w życiu zaczynałem się czuć tak jak zawsze chciałem, odzyskując kontakt z samym sobą, spokój, a moje problemy w mojej opinii wymagały wsparcia terapeutycznego, tzn. nadal wymagają, ale teraz nie czuję się już gotowym do pracy i zmian, bardziej tak jakby mnie lekami krzywdzono. Czuję się bardziej zlęknionym, zakompleksionym, chce mi się płakać i najchętniej nie wychodziłbym z domu. Wiem, że okres przejściowy leków powoduje pogorszenie tego stanu, ale mnie jeszcze bardziej dobija fakt czekania, podczas gdy chciałbym działać, zamiast tracić czas i pieniądze, co jeszcze bardziej potęguje frustracje.
Rozumiem, że zastanawia się Pan, co byłoby dla Pana najlepsze. Nie znam szczegółów Pana sytuacji, możemy o tym dokładniej porozmawiać indywidualnie. W wielu sytuacjach leki nie są koniecznością - to raczej wspólna decyzja pacjenta i lekarza. I rzeczywiście bardzo często pomaga psychoterapia.
Trzeba pamiętać, że każda osoba i każda sytuacja jest indywidualna i warto się jej uważnie i ze zrozumieniem przyjrzeć, na przykład w rozmowie z psychoterapetą. A wtedy podjąć najlepsze decyzje, co do dalszego postępowania.
Życzę Panu szybkiego powrotu do dobrego, normalnego samopoczucia i pozdrawiam serdecznie,
Agata Groszek
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zapraszam na rozmowę indywidualną.

Pozdrawiam

Robert Turek
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, jeśli ma Pan wątpliwości odnośnie skuteczności leków lub skutków ubocznych, myślę, że najlepiej będzie jak skontaktuje się Pan z lekarzem, który przepisał leczenie. Faktycznie bywa tak, przy niektórych lekach, że w początkowej fazie leczenia skutki uboczne pojawiają się zanim pojawią się właściwe efekty leczenia. Jednak jeśli skutki uboczne są bardzo nasilone lub ma pan jakiekolwiek inne wątpliwości, najlepiej omówić to z lekarzem, który postawił diagnozę i zna Pana historię choroby.
Pisza Pan o poczuciu krzywdy z powodu leczenia, obniżonym nastroju i braku motywacji do podjęcia terapii. Rozumiem, że decydowanie się na terapię w takim momencie może wdawać się ponad siły. Może jednak warto pójść do psychoterapeuty-psychologa, który okaże Panu wsparcie, pomoże znaleźć cierpliwość i spokój w czasie oczekiwania na efekty leczenia. Kiedy pozna Pan konkretną osobę jej styl pracy, po 2-3 spotkaniach może będzie Panu łatwiej podjąć decyzję czy terapia to rozwiązanie dobre na ten moment.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Rozumiem, że jest Pan rozczarowany stanem, w jakim teraz się znajduje, zwłaszcza, że ostatnio odczuwał Pan poprawę. Nie znam szczegółów Pana sytuacji, więc mogę poradzić jedynie aby w trosce o woje zdrowie wszelkie kroki podejmowane w procesie leczenia konsultował Pan jednak z lekarzem psychiatrą. Proszę zwrócić się do swojego lekarza i opowiedzieć o samopoczuciu, jakie wystąpiło po wprowadzeniu leków oraz omówić wspólnie czy tylko leki mają w tym momencie wpływ na Pana samopoczucie czy oddziałują jeszcze jakieś czynniki dodatkowe. Jeśli chodzi o farmakoterapię, wprowadzanie i odstawianie leków powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza psychiatry. Zdarza się, że początki przyjmowania leków wiążą się z pogorszeniem samopoczucia. Jeśli skutki uboczne są bardzo niepokojące, lekarz decyduje o dalszym postępowaniu, utrzymaniu lub zmianie leków. Cieszę się, że myśli Pan także o psychoterapii, to ważne aby skorzystał Pan z pomocy osoby, która pomoże przetrwać trudny okres i radzić sobie z lękami.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Witam.
Proszę udać się do psychiatry i opowiedzieć to wszystko co Pan czuje. Pewnie zmieni Panu leki na takie, które będą działały dobrze. Czasami tak się dzieje i nie jest to zła wola lekarza. Pozdrawiam

Eksperci

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Beata Forembska

Beata Forembska

Psycholog

Koszalin

Monika Anna Szymańska

Monika Anna Szymańska

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 327 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.