Czy fobia jako zaburzenie lękowe występuje wyłącznie przy wystawieniu się na bodziec, który ją wywoł

3 odpowiedzi
Czy fobia jako zaburzenie lękowe występuje wyłącznie przy wystawieniu się na bodziec, który ją wywołuje?
Jeżeli chodzi o fobie specyficzne to ich podstawowym objawem jest występowanie lęku związanego z jakimiś ściśle określonymi czynnikami czy sytuacjami. Charakterystyczne dla fobii specyficznych jest to, że lęk ten pojawiać się może nie tylko w sytuacji zetknięcia się z danym czynnikiem, ale i po samym tylko pomyśleniu o nim. U niektórych pacjentów ich obawy są tak nasilone, że starają się oni unikać jakiekolwiek zetknięcia się z generującymi lęk czynnikami – np. osoba z arachnofobią może odmawiać podróży w te rejony świata, w których żyje duża ilość pająków.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
fobia jako zaburzenie lękowe nie występuje wyłącznie w momencie wystawienia się na konkretny bodziec, który ją wywołuje. Fobia to przewlekłe zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się wyjątkowo silnym lękiem przed określonym obiektem, sytuacją, lub bodźcem. Lęk pojawia się w sytuacji wystawienia na bodziec, ale nie tylko. Objawy lękowe występują również, kiedy osoba pomyśli o czynniku lękowym.
Istnieją różne rodzaje fobii, takie jak agorafobia (lęk przed miejscami publicznymi), fobia społeczna (lęk przed sytuacjami społecznymi), lęk wysokości czy inne. W przypadku wystąpienia fobii ważne jest podjęcie terapii np. w nurcie poznawczo-behawioralna . W trakcie terapii osoba uczy się radzenia sobie z lękiem i stopniowego narażania się na bodźce wywołujące lęk, aby modyfikować swoje reakcje lękowe.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Fobia to zaburzenie lękowe, które wiąże się z intensywnym i nieproporcjonalnym lękiem wobec konkretnego bodźca lub sytuacji. Lęk pojawia się przede wszystkim w momencie kontaktu z tym bodźcem lub nawet przy samym jego wyobrażeniu. Jednak nie oznacza to, że osoba z fobią nie doświadcza innych skutków. Może odczuwać napięcie, unikać sytuacji związanych z bodźcem, a myśl o potencjalnym zetknięciu się z nim może wywoływać stres, nawet gdy bodziec jest nieobecny. Ważne jest, by zrozumieć, że lęk fobiczny może wpływać na codzienne funkcjonowanie, nawet poza bezpośrednim kontaktem z tym, czego dana osoba się obawia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.