Czy fobia jako zaburzenie lękowe występuje wyłącznie przy wystawieniu się na bodziec, który ją wywoł

2 odpowiedzi
Czy fobia jako zaburzenie lękowe występuje wyłącznie przy wystawieniu się na bodziec, który ją wywołuje?
Jeżeli chodzi o fobie specyficzne to ich podstawowym objawem jest występowanie lęku związanego z jakimiś ściśle określonymi czynnikami czy sytuacjami. Charakterystyczne dla fobii specyficznych jest to, że lęk ten pojawiać się może nie tylko w sytuacji zetknięcia się z danym czynnikiem, ale i po samym tylko pomyśleniu o nim. U niektórych pacjentów ich obawy są tak nasilone, że starają się oni unikać jakiekolwiek zetknięcia się z generującymi lęk czynnikami – np. osoba z arachnofobią może odmawiać podróży w te rejony świata, w których żyje duża ilość pająków.

Dzień dobry,
fobia jako zaburzenie lękowe nie występuje wyłącznie w momencie wystawienia się na konkretny bodziec, który ją wywołuje. Fobia to przewlekłe zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się wyjątkowo silnym lękiem przed określonym obiektem, sytuacją, lub bodźcem. Lęk pojawia się w sytuacji wystawienia na bodziec, ale nie tylko. Objawy lękowe występują również, kiedy osoba pomyśli o czynniku lękowym.
Istnieją różne rodzaje fobii, takie jak agorafobia (lęk przed miejscami publicznymi), fobia społeczna (lęk przed sytuacjami społecznymi), lęk wysokości czy inne. W przypadku wystąpienia fobii ważne jest podjęcie terapii np. w nurcie poznawczo-behawioralna . W trakcie terapii osoba uczy się radzenia sobie z lękiem i stopniowego narażania się na bodźce wywołujące lęk, aby modyfikować swoje reakcje lękowe.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek