Czy histeria u dziecka może spowodować choroby psychiczne?

5 odpowiedzi
Witam. Mój syn ma 3,5 roku. Od około roku budzi się w nocy i przeraźliwie krzyczy, do zdarcia gardła. rano ledwo mówi. Zawodzą wszelkie metody: rozmowa, nic nie robienie, klaps, świecenie światła, wybudzanie w nocy zanim zacznie się histeria. Od jakiegoś czasu zaczyna te "sceny" urządzać również w ciągu dnia, jest nerwowy, agresywny, bije, kopie. W trakcie trwania tych scen dziecko samo się okalecza: drapie, tupie nogami tak że później ma zdarte paluszki, uderza rękami w co popadnie, bije i kopie mnie i męża. Takie sytuacje zdarzają się 4 razy w tygodniu, po 3 razy w nocy i zwykle trwają ok 40 minut.Dziecko ma wtedy szkliste oczy. Czasem na drugi dzień pamięta co się wydarzyło w nocy, a czasem nie. Nie pomaga Melisa ani Hydrokzyzyna. Jesteśmy bezsilni i martwimy się o jego stan psychiczny, jak również o nas. Dziecko jak się uspokoi zasypia, a my z mężem nie możemy przez 2 godziny dojść do siebie. Proszę o pomoc! Chodziliśmy z dzieckiem do psychologa, który stwierdził, że dziecko rozwija się prawidłowo i jest w górnej granicy rozwoju intelektualnego.Dodam tylko że ciąża przebiegała bez zarzutów a poród był naturalny.
Dzień dobry! Przykro mi ale nie zajmuję się dziećmi.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie jestem kompetentny by odpowiadać na pytania o zaburzenia zachowania u dzieci. Zajmuję się wyłącznie dorosłymi.ale warto zasięgnąć porady u psychiatry do spraw dzieci i młodzieży i to. jak najszybciej. Tym bardziej, że psycholog nie dopatrzył się anomalii rozwojowych. Może to jest zaburzenie psychiatryczne a choroba somatyczna?
Pozdrawiam
Dzień dobry. Dziecko wymaga specjalistycznej diagnozy nie tylko rozwoju poznawczego. Opis jest bardzo niepokojący. Proszę wziąć po uwagę wizytę u neurologa dziecięcego i psychologa zajmującego się diagnozą i terapią zaburzeń zachowania po wykluczeniu przyczyn medycznych. Żadna przemoc nie pomoże opanować trudności Waszego synka. Skąd Państwo macie Hydroksyzynę? Czy przepisał ją lekarz na wyraźne wskazanie? W rejonie zamieszkania należy znaleźć poradnię, w której świadczona jest pomoc dla całej rodziny np. Centrum Pomocy Rodzinie.
Pozdrawiam
mgr Anna Grodzka
psycholog psychoterapeuta CPDP
Witam. Zaznaczam, że nie jestem specjalistą psychiatrii dzieci i moją poradę należy traktować jak poradę lekarską, a nie specjalistyczną. Opis zachowania Państwa dziecka skłania mnie do myślenia, że należy poddać je szerszej diagnostyce neurologicznej, poza diagnostyką psychologiczną. Pierwszym krokiem jest wykonanie badania EEG i wykluczenie podłoża padaczkowego - napady agresji, autoagresji, krzyk, zaburzenia zachowania i obserwowane przez Panią zmiany oczu mogą świadczyć o tle neurologicznym. Drugi rzut to badania metaboliczne na choroby rzadkie - tutaj odsyłam do dobrego internisty. Dopiero w dalszej kolejności zastanawiałbym się nad tłem emocjonalnym, czy zachowanie dziecka nie jest reakcją na jakiś problem rodzinny albo społeczny (przedszkole?).
Dzień dobry, dziękuję za pytanie. Co prawda zajmuję się psychiatrią dorosłych, ale postaram się Pani odpowiedzić. Myślę, że konieczna będzie konsultacja zarówno u neurologa dziecięcego jak i u psychiatry dzieci i młodzieży. Opisywane przez Panią objawy nocne mogą być tzw. nocnymi lękami (ang. night terror - zaburzenie snu w którym pacjent budzi się z krzykiem / płaczem, zwykle w jego trakcie nie ma pełnej świadomości a rano nie pamięta zdarzenia) - one jednak nie pojawiają się w ciągu dnia (chyba, że dzienne "napady" pojawiają się w trakcie drzemek). Przed postawieniem "psychiatrycznego" rozpoznania zaburzeń snu czy histerii wskazane byłoby wykluczenie tła padaczkowego jak i obecności zmian organicznych w Ośrodkowym Układzie Nerwowym. Zalecałbym pełną diagnostykę, najlepiej w ośrodku klinicznym o wysokiej referencyjności. Nie martwiłbym się na zapas o stan psychiczny synka - występowanie tego typu objawów nie jest predyktorem pojawienia się chorób czy zaburzeń psychicznych w przyszłości.

Eksperci

Beata Zabłocka (Bartosz)

Beata Zabłocka (Bartosz)

Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Kuklewicz

Katarzyna Kuklewicz

Psychoterapeuta, Psycholog

Zabrze

umów wizytę
Anna Sieklicka

Anna Sieklicka

Psychoterapeuta, Psycholog

Józefosław

umów wizytę
Maria Gaj

Maria Gaj

Psychoterapeuta, Psycholog

Łódź

Edyta Małecka

Edyta Małecka

Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę
Anna Kopyść

Anna Kopyść

Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących: psychoterapia dzieci
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.