Czy hormony mają wpływ na zdrowie psychiczne i zaburzenia miesiączkowania?

2 odpowiedzi
Mam 23 lata, od kilku lat zmagam się ze złym stanem psychicznym, a od ponad dwóch lat biorę leki. Nastąpiła pewna ogólna poprawa, jednak zdarza się, że bez żadnej wyraźnej przyczyny zewnętrznej mój stan psychiczny dość drastycznie się załamuje i równie niespodziewanie wraca do zupełnej normy. Od pół roku obserwuję, że te nagłe pogorszenia są mocno związane z fazami cyklu miesiączkowego. Żaden z moich lekarzy psychiatrów nie potrafił mi wyjaśnić, dlaczego po długim czasie regularnego brania leków zdarzają mi się tak drastyczne pogorszenia i dlaczego nagle wracam do normy. Cykl mam od ponad 1,5 roku nieregularny, co, jak mówili psychiatrzy, mogło być wywołane stanem psychicznym lub być skutkiem ubocznym leku. Zdarza się, że krwawienie nie występuje przez dwa miesiące, a innym razem występuje w odstępie około 2 tygodni. Czasem wszystkie objawy fizjologiczne wskazują, że zaraz powinnam spodziewać się okresu, a ten nie następuje albo krwawienie trwa 1-2 dni i jest bardzo słabe. Coraz częściej zdarzają się też silne bóle menstruacyjne, których nie miałam w ogóle od kilku lat. Ze względu na brak możliwości wskazania przez psychiatrów przyczyny nagłych pogorszeń i braku trwałej i stabilnej poprawy, zastanawiam się, czy źródłem obu problemów mogą być hormony? Lub może nakładają się na siebie dwa problemy i dlatego leki przepisane przez psychiatrę nie dają trwałej i stabilnej poprawy? Poza tym wszystkim, od 10 lat zmagam się z problemami ze skórą, których nie zwalczyły żadne terapie dermatologiczne. Pomogły natomiast tabletki antykoncepcyjne, które brałam kilka lat temu. Po ich odstawieniu problem wrócił. W tych fazach cyklu, w których pojawiają się załamania psychiczne, pogarsza się także gwałtownie stan skóry. Nie chcę działać na ślepo - chciałabym znaleźć źródła lub źródło problemów. Czy dobrze sądzę, że konsultacja z lekarzem o dwóch specjalizacjach; ginekologia oraz endokrynologia, będzie teraz najtrafniejszym wyborem? Czy są jakieś badania, które mogłabym sobie zrobić jeszcze przed wizytą, żeby lekarz mógł prędzej wybrać kierunek dalszych działań?
Szanowna Pani, odpowiedź przekracza zakres tego serwisu. pzdfr a.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę wrócić do antykoncepcji, powinny zniknąć niepokojące Panią objawy.

Eksperci

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Ginekolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Lublin

Martyna Niegłos

Martyna Niegłos

Położna/położny

Poznań

Karolina Kurlenko

Karolina Kurlenko

Ginekolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 473 pytań dotyczących usługi: zaburzenia miesiączkowania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.