Czy intensywne pieczenie i łuszczenie skóry po użyciu żelu Acnatac jest naturalnym zjawiskiem? Używa

1 odpowiedzi
Czy intensywne pieczenie i łuszczenie skóry po użyciu żelu Acnatac jest naturalnym zjawiskiem? Używam go od tygodnia, codziennie wraz ze Skinorenem. Czy zalecane byłoby go odstawić, albo zmniejszyć częstotliwość stosowania?
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Acnatac jest lekiem złożonym, zawierającym tretinoinę czyli pochodną witaminy A do stosowania miejscowego. Ten lek zmniejsza wydzielanie łoju, działa przeciwzapalnie i powoduje złuszczanie naskórka - to działanie zamierzone, a te objawy są odczuwalne najbardziej przez pierwsze 2 tygodnie stosowania.

Złuszczanie, rolowanie się naskórka, podrażnienie świadczą jednak o nieprawidłowym stosowaniu tego środka. W internecie wiele można znaleźć informacji na forach o nieprzyjemnych doświadczeniach pacjentów z miejscowymi preparatami pochodnych witaminy A, jednak mają one miejsce przede wszystkim, w przypadku osób o bardzo jasnej karnacji/rudych lub gdy lekarz nie wyjaśni jak prwidłówo aplikować dany preparat (objętość leku, okolice nakładania, warunki aplikacji, pielęgnacja).

Tretinoina należy do retinoidów, które z całej swojej rodziny wywołuje największe podrażnienia. Bez regularnego nawilżania skóry - kilka razy dziennie, preparatami aptecznymi przeznaczonymi do skóry trądzikowej, będzie dochodziło do podrażnień.

Podobnie, skóra będzie podrażniona w przypadku aplikacji leku na niedostatecznie osuszoną skórę lub uszkodzoną/bardzo suchą skórę.

Te informacje powinien przekazać lekarz prowadzący, ponieważ bez nich, nim lek zacznie działać (kilka tygodni) leczenie może zostać zarzucone z powodu podrażnień.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.