Czy istnieją, inne niż koronografia, sposoby na zbadanie serca ?

4 odpowiedzi
Witam, mąż (lat 35) jeszcze rok temu był zdrowy. W czerwcu poczuł się gorzej, zrobiono echo, 20 % frakcji wyrzutowej. W grudniu było 45 % echo, z 13 kwietnia 28% frakcji. Czy to możliwe aby wyniki tak bardzo się różniły, chodziliśmy już po wielu kardiologach, nikt nie zrobił diagnostyki pełnej, mąż jest otyły, więc wmawiają mu cukrzycę i cholesterol, jak przychodza wyki badań to mówią, cyt. " pewnie ta cukrzyca jest ukryta" . Czy badanie koronografii jest konieczne jesli cholesterol wyszedł dobry = "wynik w normie".Czy można zbadać serce na inne sposoby czy tylko koronogrfia?
Pozdrawiam.
Koronarografia u takiego pacjenta jest jednym z elementów diagnostyki niewydolności serca i zwykle jest niezbędna. Czasami można uciec się do Angio CT, choć osobiście nie jestem zwolennikiem tego badania ( większość pracowni w Warszawie źle opisuje to badanie. Zdecydowanie należy u męża wykluczyć chorobę wieńcową jako tło niskiej frakcji wyrzutowej

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Pani mąż ma dużego stopnia uszkodzenie funkcji skurczowej lewej komory, które może wynikać z rozmaitych przyczyn, jedną z nich, choć nie jedyną, jest niema klinicznie choroba wieńcowa. Czy rzeczywiście mąż nie ma objawów choroby wieńcowej możnaby stwierdzić dopiero po zebraniu dokładnego wywiadu podczas wizyty lekarskiej. Ze względu na stopień uszkodzenia mięśnia lewej komory serca koronarografia jest zalecaną metodą diagnostyczną w celu podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu, ma na celu jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie choroby wieńcowej, na co inne badania (tzn. nieinwazyjne) niestety nie dadzą odpowiedzi. Pomimo że koronarografia jest badaniem inwazyjnym i niesie ze sobą ryzyko powikłań (minimalne), dużo większym ryzykiem jest pozostawienie pytania o przyczynę niewydolności serca Pani męża bez odpowiedzi.
Wyniki mogą się różnić, z dwóch powodów: (a) frakcja wyrzutowa może się dość znacznie zmieniać w czasie, (b) echo serca jest badaniem subiektywnym i dużo zależy od osoby badającej. Bez wątpienia wymaga to pogłębionej diagnostyki, pewnie też koronarografii (nie tylko pod kątem miażdżycy, ale też np. anomalii naczyniowych), choć pewnie nie jako badanie pierwszego rzutu. Ważne są inne parametry echokardiograficzne (np. wielkość lewej komory). Badaniem referencyjnym w takim przypadku jest rezonans magnetyczny serca.
Można rozważyć tomografię komputerową serca, ale wiąże się ona z narażeniem na promieniowanie rentgenowskie. Przy tak obniżonej frakcji wyrzutowej proponowałbym jeszcze wykonanie EKG metodą Holtera w poszukiwaniu groźnych zaburzeń rytmu serca. Należy też zastanowić się nad implantacją kardiowertera-defibrylatora.

Pozdrawiam

Tomasz Maćkowiak

Eksperci

Andrzej Jakub Sałacki

Andrzej Jakub Sałacki

Kardiolog

Lublin

Karolina Plicha

Karolina Plicha

Dietetyk

Chełmno

Adam Skrzypczak

Adam Skrzypczak

Internista

Rybnik

Marcin Olszewski

Marcin Olszewski

Kardiolog, Internista

Skawina

Debora Zdrojewska

Debora Zdrojewska

Internista

Szczecin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 68 pytań dotyczących usługi: choroby serca
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.