Czy istnieja metdy , gdzie mozna samemu probowac sobie przypomniec co sie stalo? Chodzi o przezycia

2 odpowiedzi
Czy istnieja metdy , gdzie mozna samemu probowac sobie przypomniec co sie stalo? Chodzi o przezycia z dziecinstwa. Diagnoza psychologa to zespol stresu pourazowego. Stanelam w miejscu i chcialaby dowiedziec co sie dzialo w moim dziecinstwie?
Witam, w mojej ocenie jeśli pozyskanie informacji o zdarzeniach z przeszłości jest dla Pani ważne warto byłoby podjąć współpracę w tym zakresie ze specjalistą. Zapewni to Pani poczucie bezpieczeństwa, możliwość przepracowania na bieżąco trudnych tematów, wyjaśnienia kwestii, które mogą wzbudzić Pani niepokój lub wątpliwości... Przepracowywanie trudnych tematów w bezpiecznej, pełnej akceptacji i szacunku atmosferze pozwala na odczuwanie komfortu pracy terapeutycznej. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Chojnacka

Dzień dobry,
zdarzenia z przeszłości mogą być wypierane przez nasz umysł, np. aby nie doświadczać cierpienia i bólu związanego z tymi zdarzeniami. W niektórych sytuacjach można próbować samodzielnie przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Tutaj jednak warto pamiętać, że może być to emocjonalnie wymagający proces. Dlatego pomoce będzie wsparcie psychologa, terapeuty. Natomiast jeśli chciałaby Pani sama spróbować przywołać wydarzenia z przeszłości to można zrobić to np. poprzez opisywanie ich. Zapisywanie swoich myśli i uczuć może ułatwić przypomnienie sobie niektórych sytuacji. Można również spróbować medytacji i technik relaksacyjnych, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i zwiększeniu świadomości własnego ciała. Inną formą może być użycie sztuki, jako techniki ekspresji np. malowanie, rysowanie. Można także porozmawiać z zaufanymi osobami z rodziny lub przyjaciółmi, aby odtworzyć pewne wydarzenia z przeszłości, albo sięgnąć do zdjęć z okresu dzieciństwa. Każda z tych metod może być skuteczna lub nieskuteczna w zależności od tego, w jakim stopniu wydarzenia z przeszłości zostały wyparte. Zdecydowanie jednak warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, ponieważ psycholog, terapeuta pomoże w bezpieczny sposób eksplorować swoją przeszłość i przetwarzać trudne wspomnienia.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek