Czy istnieje możliwość odwrócenia zmian w mimice twarzy spowodowanych zapaleniem nerwu trójdzielnego twarzy?
2
odpowiedzi
Witam, czy istnieje możliwość odwrócenia zmian w mimice twarzy spowodowanych zapaleniem nerwu trójdzielnego twarzy? Zapalenie miało miejsce koło 8 lat temu, moja lewa powieka nie otwiera się do końca przez co moje oko wydaje się mniejsze, w dodatku nie mogę zmarszczyć czoła po lewej stronie twarzy. Rehabilitacja przyniosła efekt- z początku moje powieka w ogóle się nie zamykała oraz miałam wykrzywione usta. Doktor, który mnie leczył w pewnym momencie kazał mi przerwać rehabilitację, ponieważ zmiany zmiany odwróciły się- lecz nie do końca- a dalsza rehabilitacja groziła podobno uszkodzeniem nerwów- moje usta wykrzywiały się w drugą stronę. Po ciąży moja powieka opadła jeszcze bardzej co daje powód by sądzić, ze owe zapalenie może wrócić lub opadnięcie powieki się nasili. Bardzo proszę doktora o pomoc, ponieważ dobrych specjalistów w tej dziedzinie brakuje.
Szanowna Pani, jeżeli chodzi o prognozowanie dotyczące przyszłości, to problem jest rzeczywiście dość trudny, głównie z uwagi na to że trwa już od 8 lat. Wydaje mi się, że kwestia dotyczy nerwu twarzowego, a nie trójdzielnego. Ale mniejsza o nazwy. Stwierdzenia, że ,,dalsza rehabilitacja może grozić uszkodzeniem nerwów" jest niezrozumiałe. Może chodziło o elektrostymulację? Uważam, że powinna być Pani pod opieką neurologa, któremu nieobce są problemy twarzy i szyi. Natomiast co do dalszego postępowania - wskazany jest kontakt z terapeutą znającym metody neurofizjologiczne - np. PNF i podjąć się pracy z mięśniami twarzy pod jego kierunkiem. Życzę poprawy Andrzej Żytkowski
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Po pierwsze nie było to zapalenie nerwu trójdzielnego tylko twarzowego z jego porażeniem obwodowym. Przyczyny mogą być różne od czynników zewnętrznych (między innymi zimno, wiatr, ucisk z zewnątrz) jak również wewnętrznych ucisk z wewnątrz (między innymi guzy w przebiegu nerwu, infekcje ogólnoustrojowe, choroby układowe). Ważne jest żeby właściwie zdiagnozować przyczynę. Objawami obwodowego porażenia nerwu twarzowego (jest to nerw ruchowy tzn. unerwiający mięśnie twarzy, w przeciwieństwie do trójdzielnego - czuciowego) jest niemożność zmarszczenia czoła, niemożność zamknięcia powieki, opadanie kącika ust po tej samej stronie co uszkodzony nerw. W przypadku tła zapalnego obowiązuje zasada leczenia farmakologicznego przeciwzapalnego, które to leczenie prowadzą zazwyczaj neurolodzy. Podawane są leki sterydowe, przeciwzapalne, witaminy typu B. W ostrej fazie podaje się leki w iniekcjach. Zaleca się unikanie zimna. Jeżeli chodzi o rehabilitację niedowładu mięśni twarzy to stosuje się ćwiczenia mimiczne i mowy, masaż mięśni twarzy, a jeżeli chodzi o zabiegi fizykalne to naświetlanie lampą Sollux, laser biostymulujący, pole magnetyczne małej częstotliwości, oraz elektrostymulację. Rokowanie co do powrotu sprawności mięśni twarzy można częściowo przewidywać w zależności od czynnika wywołującego porażenie, stopnia uszkodzenia włókien nerwowych nerwu twarzowego, jak i przebiegu okresu powrotu funkcji nerwu. Nie wykonuje się w fazie ostrej badań neurofizjologicznych określających stopień i trwałość uszkodzenia nerwu, a odwracalność zmian nie jest wtedy do określenia, ale są one możliwe w przypadku braku powrotu funkcji w celu określenia czy włókna nerwowe są uszkodzone na trwałe. Klinicznie obraz powrotu funkcji i stopień powrotu funkcji jest różny, przebiega indywidualnie. Obserwuje się go w trakcie rehabilitacji. Czas powrotu też bywa różny. Obserwuje się całkowity powrót funkcji, częściowy w różnym stopniu. W Pani przypadku biorąc pod uwagę, że uszkodzenie nerwu nastąpiło 8 lat temu rokowanie co do powrotu funkcji nerwu jest co najmniej wątpliwe bo czas ma tu duże znaczenie co do rokowania. Niezależnie od fazy procesu czy ostry czy przewlekły ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie. Można je wykonywać samemu przed lustrem po instruktarzu. Automasaż również. Natomiast zabiegi fizykalne okresowo, w przewlekłym okresie głównie elektrostymulację mięśni twarzy. W przypadku porażenia nerwu twarzowego bez powrotu funkcji duży problem stanowi niedomykanie powieki i możliwość wysychania i zapalenia rogówki oka, oraz trudności w spożywaniu pokarmów. W przypadku takich powikłań leczenie musi obejmować neurologa i okulistę.
Podobne pytania
- Czy istnieje możliwość odwrócenia zmian w mimice twarzy spowodowanych zapaleniem nerwu trójdzielnego twarzy? Zapalenie miało miejsce koło 8 lat temu, moja lewa powieka nie otwiera się do końca przez co moje oko wydaje się mniejsze, w dodatku nie mogę zmarszczyć czoła po lewej stronie twarzy. Rehabilitacja…
- Witam, w wypadku samochodowym doznałam uszkodzeniu głowy: – złamanie kości sklepienia cząstki – szczelina złamania prawej kości czołowej – złamanie nosa. Po 3 tygodnia od wypadku okazało się, że mam uszkodzenie kręgosłupa szyjnego oraz zespół bolesnego barku. Miałam robione MR kręgosłupa szyjnego z wynikiem:…
- Witam, Panie doktorze-od 2 och mcy borykam się z silnym bólem na dole pleców, promieniującym do biodra i nogi.RTG – lordoza lędźwiowa spłycona, zwężenie międzykręgowych l3-l4, l4-l5, l5-s1. drobne osteolity przy bocznych krawędziach trzonów. Bardzo proszę o poradę.Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
- Jestem pod opieką neurologa, ale zastanawiają mnie pewne kwestie, bo co innego mówi lekarz rodzinny i co innego neurolog. Otóż ze względu na drętwienie rąk i bóle głowy miałam zrobiony MRI odcinka szyjnego.Opis jest taki: „Centralna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy na poziomie C2 – C3, C3 –…
- Witam. Chłopak choruje na epilepsje pourazowa, atakow nie ma czasto ale po mimo leczenia (obecnie Vetira, wcześniej neurotop, orfiril long,lamilept) pojawiaja sie dziwne zachowania, ostatnio bardzo czesto po przebudzeniu jak juz wstanie to robi mu sie tak ze odwraca glowe w jedna strone,oczy mrugaja,…
- W pracy poczułem lekkie pstryknięcie w tyle głowy i nagle się źle poczułem, Wrażenie miałem, że zaczęło mi szybciej bić serce (jak bym się wystraszył), brałem głębokie oddechy, aby nie zemdleć, nogi mi się zrobiły słabe i miałem problemy z wejściem po schodach. Po tym byłem na izbie przyjęć i zostałem…
- Od trzech tygodni mam ostry piekąco -pulsująco- rwący ból prawej strony głowy. Mam 46 lat .Ból zaczyna się o tej samej godzinie , zwykle od rana po przebudzeniu i trwa około 3- 3,5 godz . Nie mam już siły i jestem zmęczona . Czasami dochodzi do łzawienia oka , zwężenia źrenicy i wycieku z nosa. Byłam…
- 4 miesiące temu doznałem kontuzji stawu skokowego. 3 tyg temu zrobiłem rezonans i wyszło, że mam obraz miernego naderwania więzadła trójgraniastego, a zwłaszcza jego wiązki przedniej oraz znaczne naderwanie więzadła skokowego – strzałkowego przedniego oraz więzadła strzałkowo piętowego. Jak można to…
- Nie moge pracowac ciagle zmeczenie bóle Lewostrone. MR kregosłupa 3 odcinki: Obnizenie wysokosci trzonu L4 w czesci tylno-lewo bocznej z 28 do 22mm dyskretne takze w trzonach L3 i L2 na poziomie L3-L4, L4-L5, L5-S1 niewielkie zmiany typu bulging tarcz miedzy kregowych bez cech konfliktu ze strukturami…
- Nie moge pracowac ciagle zmeczenie bóle Lewostrone. MR kregosłupa 3 odcinki: Obnizenie wysokosci trzonu L4 w czesci tylno-lewo bocznej z 28 do 22mm dyskretne takze w trzonach L3 i L2 na poziomie L3-L4, L4-L5, L5-S1 niewielkie zmiany typu bulging tarcz miedzy kregowych bez cech konfliktu ze strukturami…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.