Czy istnieje ryzyko rozpadu zrostu złamanej rzepki. Od złamania minęło 4 miesiące. Czy po takim czas

3 odpowiedzi
Czy istnieje ryzyko rozpadu zrostu złamanej rzepki. Od złamania minęło 4 miesiące. Czy po takim czasie można wrócić do normalnych obowiązków?
Ryzyko rozpadu zrostu istnieje ale jest ono niewielkie. Nie precyzuje Pan/Pani co znaczy obowiązki codzienne ponieważ np u nauczyciela ryzyko to będzie znikome ale dla osoby pracującej fizycznie w różnych pozycjach ciała ryzyko znacznie wzrośnie. Zrost kostny wraz z przebudowa w przypadku rzepki to okolo 15 miesięcy. W pytaniu nie zostało również ujęte czy była prowadzona rehabilitacja i na czym ona polegała? Proponuje udać się do fizjoterapeuty który zaprogramuje proste cwiczenia i w razie konieczności popracuje manualnie z kolanem i całym ciałem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Jeżeli po około4-8 tygodniach po złamaniu było robione zdjęcie RTG i lekarz stwierdził pełny zrost w miejscu złamania można stopniowo obciążać nogę i powoli wracać do normalnych czynności. Jeżeli takiego zrostu nie było lub obciążenia będą zbyt duże i gwałtowne może dojść do ponownego złamania.
4 miesiące to czas, w którym ten zrost najprawdopodobniej jest już pełny, jeśli nie ma żadnych czynników, chorób które go opóźniają. Nie wiem też co w Pani/Pana przypadku znaczą "normalne obowiązki", bo jeśli jest to praca biurowa to na pewno nie ma żadnych przeciwwskazań żeby do niej wrócić natomiast, jeśli jest to praca w pozycji klęczącej, przenoszenie dużych ciężarów lub skoki czy biegi to w takim wypadku należy uważać, a najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą jakich czynności na razie unikać i jak wzmocnić kończynę.
pozdrawiam
Witam. Ryzyko zrostu jeśli on się właściwie wytworzył jest niewielkie. Musiałby zaistnieć ponowny uraz, aby doszło do złamania. Jeśli Pani przeszła odpowiednią terapię tzn. odtworzenie zakresów ruchu i przywrócenie odpowiednie stabilności mięśniowej tego kolana to oczywiście, że może, a nawet powinna Pani wrócić do normalnej aktywności.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.