Czy istnieje wiarygodny psychologiczny zamiennik spowiedzi? Wybory ktore trzeba codziennie podejmowa

3 odpowiedzi
Czy istnieje wiarygodny psychologiczny zamiennik spowiedzi? Wybory ktore trzeba codziennie podejmowac nie zawsze są trafne i niektore sa tymi gorszymi wyborami ale wydaje sie ze koniecznymi. Dojrzala osoba stara sie poprawiac te wybory aby nie generowaly gorszego samopoczucia, ale jesli czegos latwo zmienic nie mozna i trwa dluzszy czas i nawarstwia sie to troche obciąża. Na urlopie potem ciezko wypoczac bo czlowiek obciazony psychicznie. Reset psychiczny co pare lat wydaje sie miec sens, bo czlowiek z natury chce byc dobry. Przyznac sie do zlych rzeczy i poczuc skruche to tak, ale sama formula w Polsce katolickiej spowiedzi ze mezczyzna musi klekac to jest troche upokarzajace godnosc mezczyzny. Spowiedz powinna byc na stojąco. Czlowiek doskonaly nigdy nie bedzie i wypadaloby miec jakies zrozumienie na niedoskonalosc bytu ludzkiego. Jaki moze byc komentarz?
Dzień dobry,
Pyta Pan o zamiennik spowiedzi. Ważne żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czym dla Pana jest spowiedź. Co innego może przyczyni się do tego, żeby mógł Pan poprawiać swoje wybory?
Kolejna rzecz co sprawia, że człowiek zachowuje swoją godność? Z wypowiedzi rozumiem, że jest Pan osobą wierzącą, a jako psycholog nie czuje się w mocy rozmawiać o kwestiach wiary, teologicznych. Przychodzi mi natomiast takie rozważanie, czy jeśli Jezus Chrystus został ubiczowany, ukrzyżowany i poniżony, to stracił swoją godność jako mężczyzna.
Polecam skonsultowanie swoich wątpliwości z zaufanym spowiednikiem lub teologiem.
Pozdrawiam

Dzień Dobry, polecam skontaktować się ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas sesji. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, myślę, że chodzi Panu o proces wybaczania (sobie i może innym), który jak najbardziej przeprowadza przez reset emocjonalny uwalniając energię emocji żalu, smutku, złości itd. Takie procesy realizowałam już licznie, więc w razie potrzeby serdecznie zapraszam.