Czy istnieje związek między chorobą alzheimera a życiem seksualnym ?

2 odpowiedzi
Czy istnieje związek między chorobą alzheimera a życiem seksualnym ?
Choroba Alzheimera w sposób znaczący wpływa na życie seksualne. Osoby dotknięte otępieniem mogą odczuwać zmniejszone lub zwiększone zainteresowanie seksem, mogą mieć zmniejszoną lub zwiększoną sprawność seksualną, mogą także zmienić się ich zachowania seksualne: osoba może być np mniej delikatna, lub wykazywać takie zachowania, które wcześniej były jej obce, mówić rzeczy, których wcześniej nie mówiła.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Choroba Alzheimera zmienia każdą sferę życia, od codziennego funkcjonowania, przez myśli i uczucia, aż po seksualność. Zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, leczona i wspomagana terapią, może dać szansę na dłuższe cieszenie się dotychczasową jakością życia. Choroba otępienna bez wątpienia zmienia potrzeby seksualne, obraz samego siebie i partnera. Zmiany nie są jednak takie same dla każdego chorego. Zainteresowanie seksem może ulec zmniejszeniu albo zwiększeniu. Sprawność seksualna również będzie inna względem tej sprzed choroby. I nie ma to związku z wcześniejszą jakością życia seksualnego, choroba przybiera różne oblicza. Występują też zmiany w zachowaniach seksualnych, np. partner staje się mniej delikatny w kontakcie. Może pojawić się tzw. rozhamowanie i dotknięty chorobą Alzheimera partner będzie mówił, robił rzeczy niedostosowane społecznej, budzące zawstydzenie. Obserwowane zmiany, towarzyszące chorobie Alzheimera, mogą wzbudzać w partnerze niepokój, szczególnie kiedy chory przyjmie postawę obojętności, czy agresji, nad którą nie ma kontroli. Choroba ta niewątpliwie wymaga od partnera wiele siły i wrażliwości. Warto pielęgnować wspólne chwile bliskości, zrobić w relacji miejsce na intymność, u której podstaw będzie poznawanie siebie na nowo i akceptowanie choroby zdającej się zabierać nam partnera. Często praca pojawieniem się w związki trudności - choroby partnera, utraty komfortu w relacji seksualnej, wymaga wsparcia z zewnątrz, np. spotkań z psychoterapeutą, psychologiem. Warto walczyć o szczęśliwe życie razem i pamiętać, że seks ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Eksperci

Monika Żaba

Monika Żaba

Psycholog

Zielona Góra

Olena Kornitska

Olena Kornitska

Psycholog

Poznań

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Aleksandra Bala

Aleksandra Bala

Psycholog

Warszawa

Agnieszka Maj

Agnieszka Maj

Psychoonkolog, Psycholog

Legionowo

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: choroba Alzheimera
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.