czy jeśli chory na depresję zarówno wyznaje pesymistyczny światopogląd na świat (akcentujący "zło" i

2 odpowiedzi
czy jeśli chory na depresję zarówno wyznaje pesymistyczny światopogląd na świat (akcentujący "zło" i sam w sobie nie wywołujący zaburzeń) i jednocześnie na to wpływają zniekształcenia poznawcze w tej materii to wtedy w jaki sposób oddzielić zdrowe od niezdrowego w przedstawianiu różnych kwestii przez ww. odsobę? /pogląd to pogląd, a objawy kliniczne to objawy kliniczne/
Dzień dobry należy wtedy podczas psychoterapii pracować nad zniekształceniami poznawczych i przekonaniami.
Praca z przekonaniami jest jedną z najdłuższych w psychoterapii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień doobry, depresja ma duży wpływ na sposób, w jaki myślimy o sobie, innych i świecie. Myślenie depresyjne często charakteryzuje się negatywnymi, pesymistycznymi myślami. Osoby z depresją mogą mieć tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach swojego życia, ignorując pozytywne. Mogą również generalizować negatywne doświadczenia, uważając, że "nic nigdy się nie poprawi"
Terapia CBT skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia, zniekształceń poznawczych, które prowadzą do objawów depresji. W terapii CBT pacjenci uczą się, jak przewartościować negatywne myśli i zastąpić je pozytywnymi, co z kolei prowadzi do poprawy samopoczucia. Terapia uczy jak walczyć z samokrytycyzmem i niskim poczuciem własnej wartości, które jest charakterystyczne dla depresji. Ta forma terapii jest szczególnie skuteczna, gdyż jej efekty są trwałe - pacjenci, którzy zakończyli terapię CBT, często wykazują mniej nawrotów depresji w przyszłości.

Praca nad własnymi przekonaniami i rozpoznawanie automatycznych myśli pomaga zmienić swoje nastawienie do siebie, świata i ludzi.

Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.