Czy jeśli córka ma 2 lata i 8miesiecy i mówi mało pojedynczych słów tylko bardziej po swojemu powinn

7 odpowiedzi
Czy jeśli córka ma 2 lata i 8miesiecy i mówi mało pojedynczych słów tylko bardziej po swojemu powinnam się martwić czy ma jeszcze czas
Drogi Rodzicu, dziecko z harmonijnym rozwojem mowy w wieku 2-3 lat posiada już wiele umiejętności językowo-komunikacyjnych (m.in. dysponuje już sporym zasobem głosek, ma bogate słownictwo, jest to etap, kiedy dziecko buduje także zdania). Trudno mi orzekać o możliwych zakłóceniach bądź zaburzeniach w rozwoju mowy Pani/a dziecka, nie widząc i nie słysząc pociechy, ale proszę pamiętać, że nigdy nie należy zwlekać z wizytą u logopedy, jeśli coś nas niepokoi. Logopeda w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem fachowo oceni stan i rozwój mowy Pani/a dziecka. Drogi Rodzicu, nie zwlekaj z wizytą u logopedy – nie lekceważ swoich obaw i nie przeocz niepokojących sygnałów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Absolutnie proszę nie zwlekać z wizytą u logopedy. Specjalista będzie potrafił ocenić wszystkie czynniki warunkujące prawidłowy rozwój mowy i wtedy na pewno podpowie - co dalej ;)
Wskazana jest wizyta u logopedy który dokona obserwacji i diagnozy. Proszę umówić się do specjalisty, wizyta jest niezbędna. Pozdrawiam
Witam Panią,dwuletnie dziecko zaczyna budować dwuwyrazowe zdania, które brzmią miękko.Dziecko wypowiada je po swojemu, opuszczając nagłos lub wygłos wyrazu.Natomiast trzylatek mówi już zdaniami i chętnie zadaje pytania.Jednak teoria z praktyką nie zawsze współgra. Podobnie jak moi poprzednicy uważam, że w celu wykluczenia ORM lub ewentualnych deficytów niezbędna jest wizyta u logopedy. Należałoby sprawdzić rozumienie mowy, reagowanie na polecenia,budowę i sprawność narządów artykulacyjnych,sposób oddychania, gryzienia,żucia, przełykania, a przede wszystkim słuch. W domu proponuję rozmawiać z dzieckiem, zadawać proste pytania, czytać, bawić się poprzez naśladownictwo zwierząt, pojazdów wydających różne dźwięki, śpiewać proste piosenki, mówić krótkie wierszyki, dmuchać na wiatraczek itp. Ponadto lepić, kleić i stosować zabawy paluszkowe ponieważ zręczność palców związana jest ściśle z prawidłową artykulacją. Proszę nie poprawiać dziecka tylko wolno wypowiadać formy poprawne. Mam nadzieję, że odrobinę pomogłam. Pozdrawiam serdecznie.
Zanim Pani zacznie się martwić, proszę udać się do logopedy, który oceni realnie stan rozwoju mowy Pani dziecka. Specjalista udzieli również wskazówek, jak postępować z Malcem, aby stymulować rozwój mowy i zleci dodatkowe badania, jeśli będą potrzebne.
Witam. Nie czekałabym. Starałabym się postawić diagnozę. Przede wszystkim wizyta u logopedy, a ten podpowie, co dalej. Może audiolog, może foniatra, może psycholog.....?
Pozdrawiam
Krystyna Zielinska
Dzień dobry, w tej sytuacji wizyta u neurologopedy będzie najlepszą decyzją. Powodzenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.