Czy jest jakiś sposób na pokonanie depresji, fobii społecznej i zespołu lęku uogólnionego poza rzuca

2 odpowiedzi
Czy jest jakiś sposób na pokonanie depresji, fobii społecznej i zespołu lęku uogólnionego poza rzucaniem się w rzeczy przed którymi się wzbraniamy przez te zaburzenia? Moja psychoterapeutka zawsze mi daje do zrozumienia że warto coś po prostu zacząć robić z zaznaczeniem że wie że to jest bardzo trudne (oczywiście nie mówi mi wprost co mam robić, pyta się mnie co bym chciała jako następne zacząć robić i to ja wybieram). Nie można dojść do robienia tych rzeczy sposobem? Coś co pomoże wykonywać te rzeczy, zamiast tylko po prostu zacząć to robić?
Oczywiście, mogę zrozumieć, że podejmowanie działań, które wzbudzają lęk, może być niezwykle trudne, szczególnie gdy zmagasz się z depresją, fobią społeczną i zespołem lęku uogólnionego. Jako psychoterapeutka integracyjna, chciałabym zaproponować kilka strategii, które mogą wspomóc proces podejmowania tych działań w bardziej zrównoważony sposób.

1. Praca nad akceptacją emocji: Zamiast natychmiastowego rzucania się na głęboką wodę, warto pracować nad akceptacją i zrozumieniem swoich emocji. Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) może być tutaj pomocna. Uczy ona, jak akceptować swoje myśli i uczucia, nie walcząc z nimi, co pozwala na podejmowanie działań zgodnych z wartościami, mimo obecności lęku.

2. Stopniowe eksponowanie się na lęk: Zamiast natychmiastowego wchodzenia w sytuacje, które budzą lęk, można stosować technikę stopniowej ekspozycji. Polega ona na tworzeniu hierarchii sytuacji lękowych i stopniowym podejmowaniu tych mniej przerażających, co stopniowo zmniejsza lęk.

3. Techniki relaksacyjne i mindfulness: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, progresywna relaksacja mięśni czy medytacja mindfulness, mogą pomóc w zarządzaniu lękiem w codziennych sytuacjach. Regularna praktyka tych technik może zwiększyć twoją zdolność do radzenia sobie ze stresem.

4. Korzystanie z wsparcia społecznego: Wsparcie bliskich osób może być nieocenione. Rozmawiaj z nimi o swoich obawach i lękach, proś o towarzyszenie w trudnych sytuacjach. Wspólnie możecie wypracować strategie radzenia sobie.

5. Praca z przekonaniami: Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga w identyfikacji i zmianie negatywnych myśli i przekonań, które mogą napędzać lęk i depresję. Pracując nad swoimi myślami, możesz zmniejszyć lęk i zwiększyć pewność siebie.

6. Ustalanie realistycznych celów: Ważne jest, aby cele, które sobie stawiasz, były realistyczne i osiągalne. Podzielenie większych celów na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia kroki, może uczynić cały proces mniej przytłaczającym.

7. Farmakoterapia: W niektórych przypadkach, leki mogą być pomocne w zarządzaniu objawami lęku i depresji. Jeśli jeszcze tego nie rozważałaś, warto porozmawiać z lekarzem psychiatrą na temat potencjalnych korzyści z farmakoterapii.

Pamiętaj, że każdy ma swoje tempo i nie ma jednej uniwersalnej metody na pokonanie tych wyzwań. Kluczowe jest znalezienie kombinacji strategii, które będą dla ciebie najbardziej efektywne i komfortowe. Jestem tu, aby wspierać cię na każdym etapie tej drogi i razem możemy pracować nad znalezieniem najbardziej odpowiednich rozwiązań dla ciebie.

Mogę się wypowiedzieć jako psychoterapeuta CBT. W terapii planujemy wchodzenie w sytuacje dyskomfortowe, ze względu na to, że powoduje to wygaszenie lęku. To oznacza zmianę reakcji przy kontakcie z bodźcem. Mówiąc po ludzku, jeśli przeraża Cię np. zapytanie o drogę nieznajomego, to świadomie, wielokrotnie biorąc udział w takich sytuacjach lęk zacznie się zmniejszać. Świadomie, tzn. obserwując swoje myśli, traktując je jak opinię a nie fakt itp. Terapia CBT jest terapią dość aktywną. W znaczeniu omawiamy jakiś problem w gabinecie, ale duża część pracy dzieje się poza gabinetem w realnym życiu. Powodzenia w zmianie!