czy jest lek na obniżony nastrój ?

2 odpowiedzi
Mam obniżony nastrój , nic mnie nie cieszy i nie mam motywacji do działania , jestem młodą osobą wszyscy się bawią a ja w tym czasie potrafię przespać wiele godzin , czy może mi w tym przypadku pomóc farmakologia ?
Witam,
Zanim rozpocznie się leczenie farmakoterapeutyczne należy postawić diagnozę. Bardzo prawdopodobne że leki nie będą konieczne a konsultacje z psychologiem bądź psychoterapia z psychoterapeutą pozwolą uporać się z problemem. Polecam konsultacje z psychologiem w miejscowej Poradnii Zdrowia Psychicznego gdzie w/w specjaliści przyjmują na NFZ. Można też umówić się do gabinetów prywatnych.
W razie pytań proszę kontaktować się przez moją stronę wpisując w pasku: psychologtczew.pl

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
obniżony nastrój to problem z jakim często spotykam się u Klientów. Gdy smutek powoduje duży dyskomfort, uniemożliwia funkcjonowanie a zwłaszcza gdy pojawiają się myśli samobójcze zalecam konsultację psychiatryczną. Farmakoterapia może tutaj pomóc i czasami jest niezbędna, ale ma też swoje skutki uboczne. Często pacjenci niejako "uzależniają" się od tego typu leków i nie potrafią funkcjonować bez nich. Odstawienie leków może powodować spadek nastroju i potrzebę dalszego ich zażywania. Polecałabym Pani konsultację z psychoterapeutą, który może ocenić Pani stan i ewentualnie zaleci także konsultację z psychiatrą. Uważam, że psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym byłaby w Pani sytuacji bardzo pomocna. To terapia kładąca nacisk na związki między myślami, uczuciami i działaniem. Obniżony nastrój wiąże się z negatywnymi myślami np. o przyszłości, innych ludziach oraz sobie samym. Terapeuta pomaga nazwać te myśli i przeformułować je na bardziej realne czy też wspierające. Ja objaśniając zasady terapii poznawczo-behawioralnej moim Klientom czasami porównuję ją do dawania ludziom przysłowiowej "wędki" zamiast "ryby". Klienci uczą się jak radzić sobie w przyszłości z trudnymi sytuacjami już bez pomocy terapeuty. Podsumowując Pani pytanie o lek na obniżony nastrój - w moim przekonaniu może nim być terapia i uczenie się zmiany dotychczasowych schematów reagowania. Farmakologia czasem jest nieodzowna ale działa ona tylko gdy lek jest zażywany i nie uczy jak w inny sposób radzić sobie w trudniejszych sytuacjach.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Gieldarska

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.