Czy jest możliwa sytuacja, że mając zaburzenia lękowe wystąpiły pojedyncze reakcje nerwicowe w posta

2 odpowiedzi
Czy jest możliwa sytuacja, że mając zaburzenia lękowe wystąpiły pojedyncze reakcje nerwicowe w postaci silnych parestezji, które nie wynikały z nerwicy żadnej lecz po prostu się zdarzały podczas innych zaburzeń lękowych/nerwic? Mam na myśli, że reakcja nerwicowa zdarzała się (rzadko) pod wpływem lęków nienależących do nerwicy jednocześnie występując podczas nerwic lub nerwicy.
Parestezje nie są objawami nerwicowymi, ale neurologicznymi. Jeśli się pojawiają warto skonsultować się z neurologiem.

W jaki sposób odróżniacie Państwo, które lęki należą do nerwicy, a które nie?
Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia lękowe to potencjalne wszystkie lęki i objawy (nie mające podłoża fizjologicznego, neurologicznego) należy uznać za powiązane z tymi zaburzeniami lękowymi.

Pozdrawiam i powodzenia !

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Parestezje mogą się pojawiać w zaburzeniach lękowych (nie funkcjonuje już pojęcie nerwicy lękowej). Pochodzą z układu wegetatywnego dlatego najpierw wskazana jest konsultacja neurologiczna parestezji i dopiero po wykluczeniu chorób somatycznych - włączenie jej do obrazu zaburzenia lękowego u pacjenta. Oczywiście można mieć zaburzenie lęku uogólnionego i dodatkowo napady lęku panicznego z występowaniem parestezji, w praktyce zazwyczaj oznacza to zaostrzenie objawów. Równie dobrze można mieć szereg innych zaburzeń i napady leku panicznego. Takie pytanie nasuwa myśl, że oprócz wizyty u neurologa, potrzebny jest wywiad diagnostyczny i ustalenie co się dokładnie dzieje. Warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry - samodzielne diagnozowanie w internecie zazwyczaj nie kończy się spektakularnym sukcesem terapeutycznym.

Pozdrawiam, miłego dnia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.