Czy jest możliwa sytuacja, że mając zaburzenia lękowe wystąpiły pojedyncze reakcje nerwicowe w posta

2 odpowiedzi
Czy jest możliwa sytuacja, że mając zaburzenia lękowe wystąpiły pojedyncze reakcje nerwicowe w postaci silnych parestezji, które nie wynikały z nerwicy żadnej lecz po prostu się zdarzały podczas innych zaburzeń lękowych/nerwic? Mam na myśli, że reakcja nerwicowa zdarzała się (rzadko) pod wpływem lęków nienależących do nerwicy jednocześnie występując podczas nerwic lub nerwicy.
Parestezje nie są objawami nerwicowymi, ale neurologicznymi. Jeśli się pojawiają warto skonsultować się z neurologiem.

W jaki sposób odróżniacie Państwo, które lęki należą do nerwicy, a które nie?
Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia lękowe to potencjalne wszystkie lęki i objawy (nie mające podłoża fizjologicznego, neurologicznego) należy uznać za powiązane z tymi zaburzeniami lękowymi.

Pozdrawiam i powodzenia !

Parestezje mogą się pojawiać w zaburzeniach lękowych (nie funkcjonuje już pojęcie nerwicy lękowej). Pochodzą z układu wegetatywnego dlatego najpierw wskazana jest konsultacja neurologiczna parestezji i dopiero po wykluczeniu chorób somatycznych - włączenie jej do obrazu zaburzenia lękowego u pacjenta. Oczywiście można mieć zaburzenie lęku uogólnionego i dodatkowo napady lęku panicznego z występowaniem parestezji, w praktyce zazwyczaj oznacza to zaostrzenie objawów. Równie dobrze można mieć szereg innych zaburzeń i napady leku panicznego. Takie pytanie nasuwa myśl, że oprócz wizyty u neurologa, potrzebny jest wywiad diagnostyczny i ustalenie co się dokładnie dzieje. Warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry - samodzielne diagnozowanie w internecie zazwyczaj nie kończy się spektakularnym sukcesem terapeutycznym.

Pozdrawiam, miłego dnia.