Czy jest możliwe aby dziecko wymuszało wymioty i udawało bóle brzucha? Córka 8 lat, min. raz w mies

1 odpowiedzi
Czy jest możliwe aby dziecko wymuszało wymioty i udawało bóle brzucha?
Córka 8 lat, min. raz w miesiącu rano skarży się na ból brzucha po czym wymiotuje raz treściwie, a później przez ok 2 godziny co jakiś czas ma odruchy wymiotne ale tylko ślina i żółć. Po tym czasie wszystko ok, jakby nigdy nic nie było - oczywiście do szkoły nie idzie. Zawsze to wygląda tak samo i dzieje się przed pójściem do szkoły, nigdy w wolne/weekendy/wakacje. Byliśmy u lekarza zdrowotnie wszystko ok, córka twierdzi że w szkole nie dzieje się nic złego. Wychowawcę tez nie widzi nic niepokojącego. Zaczęliśmy podejrzewać że w jakiś sposób to wymusza więc raz, gdy wymioty ustały puściliśmy ją do szkoły to poszła do higienistki i uskarżała się na ból brzucha, musieliśmy ją odebrać. Po powrocie do domu dziecko uśmiechnięte, radosne jakby nigdy nic. Co robić???
Dzień dobry, Oczywiście jest możliwe, że córka wymusza wymioty czy udaje ból brzucha, ale jednocześnie mogą być to objawy stresu i lęku. Sytuacja, w której uaktywniają się one przed pójściem do szkoły, zanikają gdy do szkoły nie pójdzie, nie są widoczne w dni wolne od lekcji, wskazywałaby, że trudność (np. stres) związana jest z chodzeniem do szkoły. Warto byłoby się głębiej przyjrzeć sytuacji (pomimo zapewnień córki i wychowawcy) - jak córka radzi sobie edukacyjnie, jaki ma kontakt z rówieśnikami czy nauczycielami. Z pewnością dobrze byłoby spróbować zgłębić ten temat z córką - porozmawiać z nią na spokojnie, gdzie upatruje przyczyny swoich dolegliwości, jaki to może mieć związek ze szkołą (a może czymś innym powiązanym ze szkoła, np. kolegami, a nawet drogą do szkoły). Może warto poprosić o wsparcie psychologa lub pedagoga w szkole.