Czy jest możliwe, że jestem psychopatą? Dzień dobry, zauważyłem że mój styl życia i cechy odpowiadaj

3 odpowiedzi
Czy jest możliwe, że jestem psychopatą? Dzień dobry, zauważyłem że mój styl życia i cechy odpowiadają tym u psychopaty:
- Nie posiadam empatii poznawczej (nie umiem ,,wejść w buty" drugiej osoby), ale posiadam empatię emocjonalną (dostrzegam co czują inni)
- Moje odczuwanie emocji jest dosyć prymitywne tzn. nie czuję nigdy mocnych emocji (np: smutek, ale nie rozpacz). Nie potrafię także stworzyć więzi emocjonalnej z drugą osobą, nie czuję tzw ,,chemii" w stosunku do drugiej osoby.
- Mam wrażenie, że w porównaniu do moich znajomych odczuwam znacznie mniejszy stres i lęk, a podczas sytuacji skrajnych (np: pogrzeb kogoś bliskiego) czuję obojętność.
- Jestem charyzmatyczny, nie mam oporów przed kłamstwem i manipulacją (choć robię tak, gdy mi się to ,,opłaca"), potrafię nawet udawać emocje jakich by się oczekiwało w danej sytuacji.
- Jestem egocentryczny, często narzucam swoje zdanie i sposób działania.
- Nigdy nie miałem wyrzutów sumienia, zawsze potrafię znaleźć logiczne wyjaśnienie dlaczego to nie ja coś zrobiłem.
Witam.Pytanie,czy diagnoza Pana osobowości wniesie cos w Pana zycie?.Życie jest suma Pana wyborów i to w jaki sposób traktuje Pan ludzi wokół zależy wyłącznie od Pana. Czy ma pan cechy osobowości psychopatycznej?, tzw zaburzenie osobowosci, mozna zdiagnozować przy obszerniejszym wywiadzie. W rejestrze zaburzeń psychicznych nie pojawia się określenie "psychopata" ani "osobowość psychopatyczna", jednak ten typ osobowości funkcjonuje w potocznym dyskursie i służy do określania osób o specyficznych cechach, zachowujących się często w sposób antyspołeczny i wykazujących wysoki stopień dysocjacji. W potocznym rozumieniu psychopata to ktoś całkowicie odrzucający normy moralne i społeczne, dążący do gratyfikacji i spełnienia własnych potrzeb (często sprzecznych z porządkiem społecznym) ponad wszelką cenę, nieliczący się z uczuciami innych ludzi i sam pozbawiony uczuć. Człowiek o osobowości psychopatycznej kalkuluje z zimną logiką i spełnia swoje cele oraz zachcianki, nie cofając się nawet przed czynami zabronionymi przez prawo.Czy ma pan cechy"osobowości psychopatycznej"?i, mozna zdiagnozować przy obszerniejszym wywiadzie.
Z poważaniem.

Dzień dobry

Warto zastanowić się nad tym, co wniosłoby w Pana życie poczucie lub wiedza że jest lub nie jest Pan psychopatą.
Co taka diagnoza miałaby zmienić w Pana życiu?
Na ile dotychczasowy sposób funkcjonowania oraz Pana odczucia są dla Pana trudne i przeszkadzają Panu w codziennym życiu?

Opisuje Pan obszernie sposób w jaki funkcjonuje Pan w sytuacjach relacyjnych oraz społecznych, natomiast udzielenie sobie odpowiedzi samodzielnie lub z pomocą specjalisty na powyższe pytania może poszerzyć zrozumienie Pana potrzeb oraz indywidualnej sytuacji.

Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Oczywiście możemy wykonać diagnozę. Poza tym polecam książkę Kevina Duttona Mądrość Psychopatów o psychopatii ogólnie i psychopatii subklinicznej.