Czy jest związek między zaburzeniami rytmu serca, a unormowaną chorobą tarczycy?

6 odpowiedzi
Mam 20 lat i leczę się na chorobę Hashimoto od 5 lat. Od zawsze miałam problem z wysokim pulsem (zazwyczaj oscylował między 90 a 120ud/min w spoczynku, bez uprzedniego wypicia kawy lub zażycia leków wpływających na puls) oraz zmianami rytmu serca przy wzorcowym ciśnieniu. Niepokoiły mnie również zawroty głowy, zasłabnięcia, uczucie wręcz łomoczącego serca i problemy z oddychaniem po intensywnym, lecz bardzo krótkim wysiłku. Dotychczasowy endokrynolog nie zalecił żadnych badań mimo zgłaszanych dolegliwości i podkreślał, że "taka uroda osób z chorą tarczycą". Na ostatniej wizycie (pierwszej po zmianie lekarza) endokrynolog potwierdził, iż występują u mnie zaburzenia rytmu serca i zalecił wizytę u kardiologa. Czy moje problemy mogą być związane z chorobą tarczycy? TSH, FT3 oraz FT4 są w granicach normy, problem jest jedynie z przeciwciałami, ponieważ są sporo podwyższone (anty-TPO- >1000, anty-TG- 544), a endokrynolog stwierdził, że nieprawidłowości nie leżą po stronie tarczycy, ponieważ jest unormowana. Czy zwykłe EKG lub echo serca wystarczą do postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia?
Szanowna Pani.
Spoczynkowy zapis EKG oraz podstawowe badanie echokardiograficzne ("echo serca") wykonać trzeba dla przeprowadzenia prawidłowego postępowania diagnostycznego (tzw. diagnostyka różnicowa). Jeśli nie stwierdzi się innych przyczyn (np. ubytku przegrody przedsionków lub komór, istotnej niedomykalności zastawki aortalnej itd.) może okazać się, iż skłonność do przyspieszonej pracy serca (> 100/min. - tachykardia) jest problemem samym w sobie. Nie jest to sytuacja częsta, ale opisywana w podręcznikach, a widziana przeze mnie kilkakrotnie, kiedy bez jakichkolwiek innych przyczyn, nasz naturalny "rozrusznik serca" - węzeł zatokowo-przedsionkowy ustawiony jest na relatywnie szybką czynność. Jednak przed rozpoznaniem takiej sytuacji należy skrupulatnie wykluczyć inne przyczyny tego stanu rzeczy, związane np. z zaburzeniami hormonalnymi innymi od tych, które dotyczą tarczycy (niektóre choroby nadnerczy). W czasie diagnostyki można prowadzić leczenie objawowe zmierzające do poprawy komfortu życia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! W przebiegu choroby Hashimoto najczęściej dochodzi do niedoczynności tarczycy, choć możliwe są postacie objawiające się nadczynnością lub prawidłową czynnością tarczycy. Przyspieszony puls oraz zaburzenia rytmu serca, które są jednymi z objawów chorób tarczycy, nie są związane z konkretną chorobą tarczycy, ale z ilością krążących hormonów. Typowo obserwuje się je w nadczynności tarczycy, ale również jeśli w leczeniu niedoczynności stosowana jest zbyt duża dawka hormonów podawanych substytucyjnie. W Pani przypadku - niezależnie czy przyjmuje Pani substytucję hormonalną czy choroba jest w stadium wyrównania bez substytucji - jeśli wyniki badań hormonów są w granicach normy zaburzeń rytmu serca nie należy wiązać z chorobą Hashimoto. Potwierdza to również fakt, że wysoki puls występował jeszcze przed rozpoznaniem choroby tarczycy, o ile dobrze zrozumiałam Pani wypowiedź. Zatem stanowisko Pani endokrynologa jest słuszne i przyczyn zaburzeń rytmu serca należy szukać gdzie indziej. Jeśli nie ma Pani problemów z niedokrwistością (morfologię może zalecić lekarz POZ), należy się udać do kardiologa.
Zwykłe EKG jest oczywiście podstawowym badaniem i należy je wykonać, ale proponowałbym jeszcze EKG Holtera w celu oceny występowania zaburzeń rytmu serca w ciągu całej doby a w razie potrzeby z wydłużeniem rejestracji do kilku dób.
Witam, EKG jest podstawowym badaniem, oczywiście dobrze byłoby też wykonać echo serca oraz Holter EKG żeby ocenić częstość rytmu / zaburzenia rytmu serca podczas całodobowego monitorowania. Jest Pani młodą osobą, trudno mi wypowiadać się co do diagnozy bez badania fizykalnego i badań dodatkowych ale może u Pani występować po prostu zwiększona aktywność układu współczulnego. Pozdrawiam
Napewno warto udać sie do kardiologa na wizytę. Lekarz zadecyduje które badania sa potrzebne. Pozdrawiam
Aby stwierdzić, czy opisywane objawy są wynikiem zaburzeń rytmu serca, nie wystarczy zwykłe EKG wykonane w chwili bez dolegliwości (natomiast echo zupełnie do tego celu nie służy). Należy zarejestrować obraz EKG w chwili, kiedy występują dolegliwości, więc albo trzeba poprosić o wykonanie EKG w takim okresie (o ile objawy trwają na tyle długo, że zdąży się to zrobić), albo mieć założony aparat do długoterminowej rejestracji EKG (np. Holter) i czekać, aż objawy wystąpią . Wtedy będzie wiadomo, czy w czasie objawów występuje jakiś rodzaj zaburzeń rytmu serca - i jaki - czy też jest to normalny rytm serca, jedynie nadmiernie przyśpieszony. Jeżeli stwierdzi się jakiś rodzaj zaburzeń rytmu serca, czyli innymi słowy arytmię, wtedy kardiolog będzie starał się ustalić, czy należy to jakoś zwalczać, czy nie, a jeżeli tak - to w jaki sposób (i tu zapewne będą potrzebne inne badania, np. echo, test wysiłkowy, itp.). Z mojego doświadczenia wynika, że pacjenci przyjmujący leczniczo hormony tarczycy mogą mieć arytmię powodowaną lub nasilaną przez te leki mimo prawidłowego wyrównania funkcji tarczycy tymi lekami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.