Czy jestem ofiarą depresji poporodowej?

2 odpowiedzi
Witam, Jestem 4 miesiące po urodzeniu drugiej córki. Do wszystkiego muszę się zmuszać (nawet do uprawiania ukochanego sportu) i mam poczucie śmiertelnego zmęczenia (a dziecko nie śpi najgorzej w nocy). Najgorsze jest to, że nie umiem przestać jeść. Czuje notoryczny głód i brak jakiejkolwiek silnej woli, żeby przestać, a nawet motywacji. Oczywiście są dni, kiedy mam energie, ale wydaje mi się, że działam wtedy jak automat bez radości i pasji. O pożyciu z partnerem lepiej nie wspominać. Czy to depresja? Jak radzić sobie z jedzeniem? Jestem sportowcem nie mogę tak tyć.
Witam,
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ diagnoza jest procesem do którego niezbędny jest kontakt osobisty. Opisywane przez Panią problemy mogą mieć wiele źródeł. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wymienione przez Panią objawy: przymus jedzenia, obniżony nastrój, spadek libido, zmęczenie niska samoocena, mogą wskazywać na depresje. Równocześnie czytając Pani zapytanie, miałam poczucie, bardzo dużych wymagań Pani, w stosunku do samej siebie. Czas po urodzeniu dziecka i macieżyństwo, nie zawsze można w takim stopniu, jaki by się chciało pogodzić z dotychczasowym trybem życia. Jeśli pojawią się nastroje depresyjne, to sygnał, że w pierwszej kolejności powinna Pani zadbać o swój spokój emocjonalny, aby choroba się nie rozwinęła. Depresja to stan w którym dominuje niemoc, bezsilność i utrata sensu. Logiczne myślenie i tłumaczenie sobie, zwykle nie pomaga. Pomaga natomiast zadbanie o siebie, ustalenie priorytetów, zaakceptowanie, iż w pewnych obszarach życia będę narazie przeciętna. Godzinie obowiązków rodzicielskich, pracy i pasji, przy symptomach depresyjnych jest niemożliwe. Raczej narasta poczucie frustracji, że nie można się wyrobić. Czas, aby sięgnęła Pani po wsparcie bliskich, poszukała wsparcia specjalisty psychoterapeuty. Ważne jest, aby o swojej niemocy rozmawiała Pani z bliskimi, angażowała ich w pomoc sobie. Proszę zdecydować co jest najistotniejsze na ten moment, jakiego wsparcie potrzebuje Pani od partnera. Ma Pani sporo na sobie, jako mama dwójki dzieci, które z pewnością wymagają dużo uwagi. Mitem, którym karmią nas media, jest kobiety, która ze wszystkim się wyrabia. Coś zawsze się odbywa kosztem czegoś - to sztuka kompromisu.

Eksperci

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Jacek Pasternak

Jacek Pasternak

Psycholog

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: zaburzenia nastroju
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.