Czy kamień nerkowy może być zagrożeniem?

5 odpowiedzi
Czy 3 mm kamień w dolnym kielichu prawej nerki może być dla mnie zagrożeniem w postaci kolki nerkowej?
Rzadko. Ryzyko bardzo małe.

tylko wtedy gdyby wpadł do moczowodu,ale wtedy ma szansę na wydalenie z dróg moczowych.
Dzień dobry, kamień określany jako 3 mm jest na granicy rozdzielczości USG, oczywiście trzeba zachować profilaktykę, żeby powstrzymać narastanie tych uwapnień, np, fitolizyna 3x dziennie, płyny, i kontrolne badania USG. Oczywiście przy obecności uwapnień może wystąpić ból kolkowy, dlatego taka ważna jest profilaktyka. Pozdrawiam
szerokosc moczowodu wynosi ok.5-8 mm wiec nie
Witam! Kamienie nerkowe nawet o wielkości 3mm mogą spowodować kolkę nerkową gdy przemieszczą się do moczowodu. Zależy to oczywiście od wielu czynników, ale kamień przemieszczając się wzdłuż moczowodu może podrażnić jego ścianę powodując jej obrzęk. Taka sytuacja może uniemożliwić dalsze przemieszczanie się złogu powodują silne dolegliwości bólowe. Może dojść do zakażenia moczu, gorączki co stanowi poważne zagrożenie dla pacjenta. Proszę też pamiętać że 3mm kamień pozostawiony w nerce bez kontroli ( USG i inne badania obrazowe) może późniejszym czasie dać poważne powikłania, nie dając przez miesiące i lata żadnych objawów. Proponuje udać się na konsultację urologiczną i zaplanować dalsze postępowanie. Zapraszam na wizytę. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.